Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de inmatriculare auto persoana cu handicap grad 2
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de inmatriculare auto persoana cu handicap grad 2

Buna ziua,

din cate am inteles persoanele cu handicap de grad 2 sunt scutite de prima taxa de inmatriculare daca autovehiculele respective sunt adaptate handicapului respectiv.

Eu am diabet, handicap ce nu necesita absolut nicio "imbunatatire" a unui autovehicul, pot sau nu pot sa fiu scutit de acesta taxa?
Nu cred ca diabetul intra la handicap, boala care sa va permita sa fiti scutit de taxe. Acolo spune ca " daca are facute adaptarile speciale la masina" si cum dv nu aveti nevoie de vreo adaptare inseamna ca ni ci scutit nu sunteti.
diabetul este considerat handicap, iar incadrarea mea cu aceasta boala este la handicap de grad 2, dar nu eram sigur daca pot fi scutit de aceste taxe.

Va multumesc de raspuns :)