Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Restituire avans platit
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Restituire avans platit

Buna ziua,

Doresc sa va adresez o intrebare referitoare la temeiul legal al avansului platit catre o societate comerciala.
Mai exact am comandat niste piese de mobilier si am platit un avans . Nu am semnat un contract , doar mi s-a taiat o chitanta.
Am gasit in alta parte o oferta mai buna si as vrea sa imi recuperez avansul doar ca nu vor sa mi-l restituie desi mobilierul nu a fost confectionat inca.
Pot sa ii oblig sa mi-l inapoieze?
umit bun.
Si as vrea aici sa imi dati temeiul legal al acestei probleme si totodata sa imi spuneti in baza carui act acest lucru este posibil: factura este suficienta sau un alt act semnat de cei doi in acest sens?

Daca nu au incheiat un contract privind termenul de primire-predare si sunteti persoana fizica formulati reclamatie la OPC.
Nu am primit decat o chitanta pentru avansul platit.
Exact cum v-am spus mai sus formulati reclamatie la OPC.
Multumesc...