Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... folosire marca comerciala ilegal
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

folosire marca comerciala ilegal

O firma imi foloseste ilegal marca comerciala inregistrata la OSIM.As dori sa rezolv situatia pe cale amiabila.Se poate?Cum?Pot trimite o notificare in numele firmei sau sa o fac printr-un executor notificarea?Daca refuza calea amiabila care e urmatorul pas?Pot cere la OSIM sa ii ceara sa renunte la a mai folosi marca?Doresc si despagubiri,cum le obtin?Prin actiunea civila?Multumesc.
Primul pas in contrafacerea unei marci este trimiterea unei notificari din partea titularului marcii inregistrate catre persoana care foloseste aceasta marca fara acordul titularului.Este cel mai bine ca Notificarea sa fie transmisa prin executor judecatoresc, la sediul firmei care foloseste ilegal marca. Notificarea nu poate fi transmisa inainte de publicarea marcii de catre OSIM.Un model de notificare il veti gasi aici pe site-ul avocat.net.Pasul urmator il veti gasi in modelul de notificare.
OSIM nu poate cere contrafacatorului nimic, deoarece nu este indreptatit de lege.Despagubirile se pot cere numai in instanta incepand cu DATA PUBLICARII MARCII pana la data notificarii sau pana la data hotararii judecatoresti , daca contrafacatorul refuza sa ia masurile din Norificare.Actiunea in contrafacere este penala iar despagubirile pot fi cerute prin actiune civila, dar pot fi obtinutedupa ce instanta a constatat contrafacerea marcii.
Multumesc mult.