Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune probleme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune probleme

Am cesionat o firma cu asociat unic la doua persoane .In momentul cesiuni,facute prin inscris sub semnatura privata cu fata certa de avocat,am predat si actele societati avand o intelegere verbala cu cesionari de a inregistra cesiune la ONRC.Acest lucru nu s-a intamplat .Cesionarii refuza sistematic, invocand varii motive,sa inregistreze cesiunea .Ce pot sa fac in aceastab situatie ?Pot sa-i actionez in judecat?Pe ce temei?Va multumesc!
Incercati sa inregistrati dvs. cesiunea, chiar ati predat tot, nu aveti un exemplar din contractul de cesiune?
Contactati acelasi avocat care a intocmit actele la inceput ( de obicei, un avocat duce treaba pana la capat, daca ati fi avut contract cu el, cu siguranta ca s-ar fi ocupat si de publicitatea modificarilor intervenite in structura organizatorica a societatii., dar nici acum nu e tarziu).
In judecata, dureaza mult, se poate merge pe obligatia de a face.....pana ce obtineti hotararea, prin avocat, rezolvati toate formalitatile de inregistrare la ORC mult mai repede, dar trebuie sa achitati si taxele aferente.
Lege nr. 26/1990

Art. 21. - În registrul comerţului se vor înregistra menţiuni referitoare la:
a) donaţia, vânzarea, locaţiunea sau garanţia reală mobiliară constituită asupra fondului de comerţ, precum şi orice alt act prin care se aduc modificări înregistrărilor în registrul comerţului sau care face să înceteze firma ori fondul de comerţ;
b) numele şi prenumele, cetăţenia, codul numeric personal, pentru cetăţenii români, seria şi numărul paşaportului, pentru cetăţenii străini, data şi locul naşterii împuternicitului sau a reprezentantului fiscal, dacă este cazul; dacă dreptul de reprezentare este limitat la o anumită sucursală, menţiunea se va face numai în registrul unde este înscrisă sucursala, semnătura împuternicitului/reprezentantului fiscal va fi dată în forma prevăzută la art. 18 alin. (2) şi (3);
c) brevetele de invenţii, mărcile de fabrică, de comerţ şi de serviciu, denumirile de origine, indicaţiile de provenienţă, firma, emblema şi alte semne distinctive asupra cărora societatea comercială, regia autonomă, organizaţia cooperatistă sau comerciantul persoană fizică sau asociaţie familială are un drept;
d) hotărârea de divorţ al comerciantului, precum şi cea de împărţire a bunurilor comune pronunţate în cursul exercitării comerţului;
e) hotărârea de punere sub interdicţie a comerciantului sau de instituire a curatelei acestuia, precum şi hotărârea prin care se ridică aceste măsuri;
f) deschiderea procedurii de reorganizare judiciară sau de faliment, după caz, precum şi înscrierea menţiunilor corespunzătoare;
g) hotărârea de condamnare a comerciantului, administratorului sau cenzorului pentru fapte penale care îl fac nedemn sau incompatibil să exercite această activitate;
h) orice modificare privitoare la actele, faptele şi menţiunile înregistrate.
__________

Art. 22. - (1) Comerciantul are obligaţia să solicite înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor prevăzute la art. 21, în cel mult 15 zile de la data actelor şi faptelor supuse obligaţiei de înregistrare.
(2) Înregistrarea menţiunilor se poate face şi la cererea persoanelor interesate, în termen de cel mult 30 de zile de la data când au cunoscut actul sau faptul supus înregistrării.
(3) Menţiunile se înregistrează din oficiu, în termen de 15 zile de la data primirii copiei legalizate a hotărârii irevocabile referitoare la faptele şi actele prevăzute la art. 21 lit. e), f) şi g), cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(4) Faptul că menţiunile pot fi înregistrate şi la cererea altor persoane sau din oficiu nu scuteşte pe comerciant de obligaţia de a cere efectuarea lor. __________

Deci poti solicita si tu inregistrarea cesiunii la ORC.:)