Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intrebare fila de cec (ordin de plata)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intrebare fila de cec (ordin de plata)

Buna ziua!
Vreau si eu sa stiu cum este cu filele de cec? Pe ce termen se pot da? Cum se pot verifica?

p.s: este prima data cand lucrez cu asa ceva.
Ordinul de plata reprezinta cu totul altceva. Este un instrument de plata care se completeaza in doua exemplare, se prezinta la banca, iar suma respectiva este retrasa din contul Dvs.in momentul inregistrarii acestei operatiuni de catre functionarul bancii.

Cecul sau biletul la ordin sunt instrumente de plata cu un regim mai special. Acestea sunt completate de catre Dvs., data scadenta este bine in functie de contractul incheiat cu partenerul respectiv (sau de o intelegere prealabila). Trebuie sa aveti in vedere ca lipsa lichiditatilor in contul curent de la banca, in momentul in care intra la decontare aceste instrumente de plata va pune in imposibilitatea de a mai efectua operatiuni prin banca si inscrierea in C.R.B. In paralel raspunderea Dvs. poate fi si penala.