Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Declarare la vama valuta
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Declarare la vama valuta

Buna ziua

Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Stiu ca intr-o vreme la iesirea din tara exista o limita in valuta (numerar) pe care putea sa o scoata o persoana fizica din tara, nu stiu daca mai exista o asemenea limitare si daca valuta pe care o ai asupra ta trebuie declarata la vama, asta ca sa nu risti sa-ti fie confiscata.

Multumesc.
limita este de 10.000 euro cash sau echivalent alta valuta.
Multumesc . Am gasit si eu Regulamentul (CE) nr. 1889/2005 al Parlamentului European si al Consiliului din 26.10.2005 privind controlul numerarului la intrarea sau iesirea din Comunitate.
Pana la 10.000 EUR nu trebuie acte justificative si nici nu trebuie declarati ...cel putin asa mi-au raspuns de la vama.
Salagean Vasilica, Consilier juridic