Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa de omor sau lovire si alte violente?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa de omor sau lovire si alte violente?

Daca o persoana care sufera de probleme cardiace a fost atacata de mai multi indivizi, provocandu-i-se leziuni ce au necesitat in jur de 7 zile internare medicala si 15 zile de ingrijiri medicale (dar nu de natura cardio-vasculara) , se poate trece ca fapta agravanta, tentativa de omor, intrucat putea usor sa-i puna viata in pericol?

Din ceea ce ati scris nu pare a fi nicio tentativa de omor. Totusi, faptuitorii se aflau in cunostinta de cauza cu privire la starea de sanatate a victimei? In ce zona a fost lovita victima si cu ce obiecte? Trebuie mai multe detalii.
Pentru a primi un raspuns care sa va ajute in mod efectiv , va rog sa dati mai multe relatii in legatura cu agresiunea suferita.
1/cum a avut loc si partile din corp afectate de agresiune ?
2/consecintele din punct de vedere cardiac ale agresiunii suferite
3/exista si alte acte medicale , in afara certificatului medico-legal , care sa ateste ulterior agresiunii si emiterii actului de catre medicul legist , ca au existat si alte consecinte/repercusiuni asupra sanatatii dvs ?
Cred ca a fost savarsita infractiunea de loviri sau alte violente ( art.180 din Codul penal).
Daca faptuitorii cunoasteau ca persoana are probleme cardiace , si au avut intentia , macar indirecta , de a o ucide, atunci poate fi angajata raspunderea penala sub aspectul savarsirii tentativei la infractiunea de omor.

Relevante sunt, asa cum s-a amintit , modalitatea de exercitare a elementului material, actele de lezionare, intentia , mobilul savarsirii faptei .

In afara de certificatul medico-legal, sa fie efectuata o expertiza medico-legala.Aveti dreptul la expert-parte.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca din actul de la IML nu rezulta ca i-a fost pusa viata in pericol se poate discuta despre o tentativa de omor doar daca se va dovedi in mod neindoielnic ca a avut intentia de a ucide...