avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Iesirea din CRB
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Iesirea din CRB

O societatea in anul 2005 a incheiat un contract de credit cu o banca pe suma de 400.000 euro.
Pana in Iunie 2010 a platit aproape 260.000 la Banca dar dupa nu a mai putut plati ratele si banca a raportat la CRB.
In caz in care societatea plateste in iunie 2011 suma pe care trebuia sa plateasca pana acum si dob. inter. si penalitati... Banca este obligat prin lege sa ridice raportarea la CRB?
Cel mai recent răspuns: mormelvio , utilizator 12:09, 18 Iulie 2011
toate raspunsurile le gasiti in urmatoarele acte normative:

Regulament BNR nr. 5/2011 privind calitatea de persoane declarante la Centrala Riscurilor Bancare a instituţiilor de plată
Regulament BNR nr. 8/2009 pentru modificarea şi completarea Reg. 4/2004
Regulament BNR nr. 2/2007 pentru modificarea Reg. 4/2004
Regulament BNR nr. 4/2004 privind organizarea şi funcţionarea la Banca Naţională a României a Centralei Riscurilor Bancare
Banca va trimite catre CRB o raportare automata din care v-a rezulta ca a fost achitat creditul...dar istoricul ramane afisat timp de 7 ani....iar la contractarea unui nou imprumut orice banca face verificari la CIP , CRB si Biroul de credit si acolo o sa apara istoricul...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Centrala incidentelor de plati RaluHecsko RaluHecsko Buna ziua, Sotul meu a aflat ca figureaza in CIP cand am optat sa aplicam pentru un credit imobiliar. Stiind ca nu a avut datorii la banci a facut ... (vezi toată discuția)
Limita credit crb kony kony salut, imi poate spune si mie cineva daca suma limita datorata creditorului (pentru a fi in datele Centralei Riscului Bancar) este de 20 000 lei? Pentru ... (vezi toată discuția)
Consultare crb fara acordul meu acmilan acmilan Buna ziua, Am date certe si sigure ca, recent, s-au facut interogari la Centrala Riscurilor Bancare, pe numele meu, folosindu-se datele mele personale, fara ... (vezi toată discuția)