Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj - masina cistigata.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj - masina cistigata.

Masina e cistigata la un concurs si actele sint pe numele meu. Ce reguli se aplica la partaj ?
La ce fel de concurs ai cistigat masina?
dezvolta speta , caci altfel nu te pot ajuta!
Sunt doua pareri.Una:ca ti-ar ramane tie,fiind bunuri proprii:ma refer oricum la cazul in care ai castigat masina in timpul casatoriei, A doua parere:depinde din banii cui a fost cumparat biletul de loterie,sau respectivul talon cu care ai cumparat-o.De exemplu,ai castigat pt.ca ai cumparat dintr-un anumit magazin mai multe produse,ai completat un talon,pt.ca ai cumparat respectivele produse,iar la casa bonul a fost facut pe numele sotului,desi talonul de concurs si actele sunt pe numele tau:::E destul de complicat.Ar fi nedrept sa acorde instanta jumatate din bunul tau propriu,la urma urmei,nu?Poate ai platit la casa din banii tai si factura a fost pe numele sotului,iar pe baza facturii tu ai completat biletul de concurs pe numele tau?!E cazul meu.[addsig]
Mda..prima intrebare e corecta...
Ce fel de concurs??
...hai sa fim seriosi...din banii cui a fost platit biletul...pai si daca iau salariu si joc cu ei la loto salariu e bun comun si prin urmare si masina...se merge pe alta explicatie...e premiu definit de legis. ce reglem jocurile de noroc si potr. c. fam. premiile sunt bunuri proprii...sal'tare...