Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... superficie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

superficie

buna ziua,
vreau sa incep cu o cunostinta constructia pe terenul acestuia a unui imobil, cu contributie in bani in mod egal. nu stiu ce mijloc juridic practic am la indemana intr-o astfel de situatie pentru a ramane proprietar pe jumatate din casa - am inteles ca s-ar naste oricum superficie pentru teren in favoarea mea. este nevoie de vreun contract?
apoi cum dovedesc 1/2 din propreitate? - atunci cand incepem constructia sa fim amandoi trecuti in autorizatiile de construire si ce acte premergatoare mai sunt la mijloc? sa fiu si eu pe facturile de achizitie a materialelor? ce parere aveti?
multumesc
Constituirea dreptului de superficie se face prin conventia partilor si dureaza cat dureaza imobilul. Pe autorizatia de constructie tb sa fiti trecuti amandoi. Acela esre actul dvs de proprietate pe constructie. In mod normal ar tb sa platiti amandoi cheltuielile privind constructia si e bine sa pastrati facturi pe numele dvs, contractul cu firm a de constructii sa fie pe numele ambilor stipuland in contract ca plata servicii or a fost facuta de amandoi in proportii egale.

Dupa terminarea constructiei si dupa procesul verbal de receptie, faceti cadastru si intabulati va proprietatea.