Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art. 160 ind.2 C.p.p -URGENT VA ROG!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art. 160 ind.2 C.p.p -URGENT VA ROG!!!!

buna dimineta!
ce puteti sa mi spuneti va rog despre acest articol "art. 160 ind.2 C.p.p" ? se poate aplica si in cazul acesta : in baza art 149 indice 1 Cpp şi art 160 lit h Cpp raportat la art 148 lit f Cpp admite propunerea Parchetului de pe lângă Judecatoria..... Dispune arestarea inculpatilor ....pentru comiterea infractiunii de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice prev de art 321 alin 1 Cp???
AU SANSE SA FIE ELIBERATI SUB CONTROL JUDICIAR?
MULTUMESC MULT!!!
Prima conditie pentru a se putea benefiica de liberarea provizorie sub control judiciar este ca maximul prevazut de lege pentru infractiunea intentionata sa nu depaseasca 18 ani.
Pentru infractiunea prevazuta de art.321 alin.1 CP, pedeapsa maxima este de 5 ani.
Prin urmare, aceasta conditie este indeplinita.
Cea de-a doua conditie este sa nu existe date ca invinuitul va savarsi alte infractiuni sau ca va incerca sa zadarniceasca aflarea adevarului in cauza.
Indeplinirea acestei conditii va fi apreciata de judecatorii investiti cu solutionarea cererii de liberare provizorie.
ContSters103772, utilizator
SA INTELEG CA SUNT SANSE MARI SA FIE ELIBERAT SUB CONTROL JUDICIAR?!!!!MULTUMESC
monicacm, utilizator
Sunt indeplinite conditiile de admisibilitate ale cererii.
El mai are o suspendare....pt lovire si alte violente, se tine cont si de asta?
Se va tine cont. Va constitui un minus, este un indiciu ca persista in savarsirea unor fapte de acelesi gen, prin urmare exista pericolul savarsirii unei noi fapte de natura penala.