Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie provizorie de pensie, neacordare cuantum ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie provizorie de pensie, neacordare cuantum integral pensie

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu informatii referitoare la urmatorul subiect:
Conform Ordinului MAI, am fost clasat “inapt pentru serviciul militar, cu scoaterea din evidenţă” gradul III (trei) de invaliditate cu drept de pensie, in luna februarie 2011.
Lunar am primit un avans din pensie, în cuantum de 1/3, conform unei Deciziei provizorii. Nu exista motive de necalculare a valorii reale a pensiei deoarece au fost transmise toate adeverintele cu veniturile realizate.
Daca dau MAI in judecata am castig de cauza? As dori sa fac o actiune in civil si una in penal.
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.

Am o situatie similara

Qare este legal?
Doamne, dar ce se intampla la casele de pensii sectoriale?

Nu exista decizii provizorii de pensie, cel putin nu prevazute in Legea nr. 263/2010. Orice persoana care indeplineste conditiile pentru a beneficia de o categorie de pensie trebuie sa primeasca o decizie de pensie emisa conform art. 106 din Legea nr. 263/2010 si trebuie sa primeasca drepturile de pensie integral, de la datele prevazute la art. 103 din Legea nr. 263/2010.

Repet, nu exista prevederi legale care sa faca referire la decizii provizorii de pensie si nici prevederi legale care sa permita plata drepturilor de pensie fractionat.