Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu - armata, detentie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu - armata, detentie

Anii petrecuti in detentie,in regimul trecut,se socotesc ca vechime in cea ce priveste pensia de varsta?Dar anii petrecuti in armata?
Anii petrecuti in armanta sunt perioada asimilata si se iau in calculul stagiului de cotizare pentru pensia la limita de varsta.

Perioada de detentie nu va fi luata in considerare la stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii unei categorii de pensie intrucat nu exista prevedere legala in acest sens.

Gabriela Pintea, Consilier juridic