Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate brokeraj
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate brokeraj

stie cineva ce acte sunt necesare pentru infiintarea unei societati de brokreaj? ce forma trebuie sa imbrace societatea?
broker de actiuni, asigurari, credite??
imi cer scuze, de asigurari
1. Valoarea minima a capitalului social este de 25.000 ron, in numerar si depus integral.

2. Pe langa taxele legate de infiintarea societatii, mai aveti de achitat o taxa de autorizare la CSA in suma de 5.000 ron si dupa infiintarea societatii, trebuie sa faceti dovada existentei unei asigurari de raspundere civila profesionala cu o limita de raspundere de 1.000.000 eur/ev si 1.500.000 eur /an.

3. Puteti utiliza banii din capitalul social pentru plata cheltuielilor curente ale societatii.

4. Pentru alte conditii care trebuie indeplinite in acest sens, va rog sa cititi Legea 32/2000 cu completarile si modificarile ulterioare si Ordinul presedintelui CSA Nr. 3110/2004.
adinaadina a scris:

stie cineva ce acte sunt necesare pentru infiintarea unei societati de brokreaj? ce forma trebuie sa imbrace societatea?

Legea 32/2000 regementeaza aceasta activitate.
Societatea poate imbraca oricare dintre formele de societate prevazuta de Legea 31/1990.
In vedere inregistrarii firmei la Reg. Com. va trebui sa obtineti in pealabil o aprobare de la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.
Capitalul social nu poate fi mai mic 15.000 ron???
Societatea va avea obiect unic de activitate cod CAEN 6520 Activitati de reasigurare.
Prin aceste lucruri se particularizeaza societatile de brokeraj.
Florian Turlete, Avocat
Buna ziua !
In afara Legii nr. 32/2000 privind activitatea de asigurare,
este relevant si Ordinul C.S.A. nr. 3110/2004, pentru punerea in aplicare a Normelor privind autorizarea brokerilor de asigurare si/sau de reasigurare, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr.1243 din 23 decembrie 2004.
Obs. Aceste norme au fost modificate prin:
Ordinul presedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nr.3101/2005 (Monitorul Oficial, Partea I, nr.65 din 19 ianuarie 2005);
Ordinul presedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nr.3121/2005 (Monitorul Oficial, Partea I, nr. 859 din 23 septembrie 2005);
Pentru mai multe informatii vizitati site-ul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor: www.csa-isc.ro