Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxa hoteliera
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxa hoteliera

Ordonanta Guvernului Nr. 30/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, precum si pentru reglementarea unor masuri financiar-fiscale, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 627, din 2 septembrie 2011.

Conf .acestei ordonante se modifica taxa hoteliera la 1%.
Intrebarea mea este de cind se aplica aceasta modificare?
Cu luna septembrie,adica raportare pina pe 10 a luni octomrie la Consiliul local:D
Buna Iulia,

Conform Ordonantei 30/2011 :

•Se stabileste un nivel fix al taxei hoteliere ce poate fi impusa de consiliile locale si anume un procent de 1% din valoarea totala a tarifului de cazare / zi hoteliera / turist
.

Toate modificarile Codului Fiscal pentru care nu este mentionata si data intrarii in vigoare, vor deveni aplicabile incepand cu 1 ianuarie 2012

multumesc..@gabrielle..
Am reusit sa citesc pina la capat ordonanta si am vazut ceea ce mi-ai scris.:kissing: