Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoare taxa timbru-succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoare taxa timbru-succesiune

Buna ziua,
Cine stabileste valoarea masei succesorale pentru a fi aplicat cei 3% taxa timbru?
Multumesc anticipat!
Intr-o prima faza, succesorii stabilesc valoarea, dar daca aceasta este vadit subapreciata, instanta va solicita o evaluare de la un evaluator expert.
Cel care promoveaza actiunea. Dupa aceea, instanta va putea solicita sa se calculeze in functie de valoarea notariala a imobilului respectiv ori in functie de evaluarea unui expert.
Credeti ca ar fi mai bine prin notariat (mai ieftin)?