Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 1.229/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 1.229/2011

"Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 1.229/2011 privind aprobarea criteriilor de evaluare a performantelor profesionale individuale si a modelului fisei de evaluare a performantelor profesionale individuale a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 560, din 5 august 2011.
....
Art. 11. — Prin exceptie de la prevederile art. 4, evaluarea performantelor individuale ale personalului contractual pentru anul 2010 se va face in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentului ordin."

Intrebari:

La ce data a intrat in vigoare acest ordin si cand se considera incheiata procedura de evaluare?
multumesc!
stelarman a scris:

Va multumesc ptr raspuns si promtpitudine
Depasirea termenului de 05.09.2011 poate avea consecinte?
Am citit cu atentie dar nu am inteles daca unui salariat nou angajat (din 10.09.2010) i se poate face evaluarea profesionala, avand in vederea ca aceasta evaluare se refera la actvitatea desfasurata in anul 2010.?

Art.5lit(c) din ordin:
Procedura de evaluare a performantelor profesionale individuale nu se aplica in urmatoarele situatii:

c.angajatilor promovati intr-o alta functie de executie sau intr-o functie de conducere, precum si celor angajati din afara unitatii, pentru care momentul de evaluare se stabileste de conducerea fiecarei institutii publice;

Pentru cei nou angajati ,asa dupa cum specifica prevederea art. 5 evaluarea se va face la o data pe care o va stabili angajatorul.
freeelis a scris:

Nu are cum sa i se faca evaluarea pe 2010 acelui salariat daca este angajat din 10.09.2011 ...

10.09.2010:acute:

*evaluarea personalului se face pentru perioada lucrata, indiferent daca aceasta acopera sau nu un an calendaristic.

V. Evaluarea îndeplinirii indicatorilor de performanta profesionala de calitate a muncii personalului medical
10. Evaluarea îndeplinirii indicatorilor de performanta profesionala de calitate
a muncii personalului medical se efectueaza trimestrial de catre Comisia de
evaluare a performantelor profesionale de calitate a muncii personalului medical
(în continuare Comisia).

(2006-principiile raman aceleasi)din :

[ link extern ]

Herra_, utilizator
De regula,daca angajarea s-a facut in septembrie 2011,din practica va pot spune ca angajatorul va decide ca evaluarea acestui angajat pt. activitatea prestata la el,respectiv 4 luni ,pana la 31 dec.se va face in 2012,odata cu evaluarea intregului personal pt. activitatea prestata in anul2011.
ContSters136493, utilizator