Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACORDARE DIURNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACORDARE DIURNA

Buna seara,

Va rog mult sa imi spuneti daca o firma care trimite personal sa lucreze in UE (sau in alta localitate din tara) si asigura angajatilor transport, cazare, masa si toate utilitatile necesare, mai este obligata sa acorde diurna. Daca este obligata sa acorde diurna, care este cuantumul minim acceptat de lege?
Va multumesc mult?
1. in tara
nivelul minim al diurnei de deplasare pentru toate categoriile de angajati este cel stabilit prin actele normative care se aplica institutiilor publice , acesta fiind de 13 lei/zi.

2, pentru strainatate
Vedeti HG nr. 518/1995 privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar

3. In conformitate cu prevederile art.21 alin.(3) din Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
....
b) suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;

Va multumesc mult pentru raspuns.
Va rog mult sa ma lamuriti daca sunt obligata sa acord o suma minima, chiar daca asigur 3 mese / zi. Diurna nu reprezinta de fapt o suma pentru care sa acopere masa si alte mici cheltuieli?
1. Personalul trimis în strãinãtate, în condiţiile prezentei hotãrîri, beneficiazã de 50% din
diurna stabilitã pentru ţara în care are loc deplasarea, potrivit categoriei în care se
încadreazã, în cazul în care cheltuielile pentru masa se suporta de cãtre partenerii externi..

2. Personalului trimis în strãinãtate, în condiţiile HG nr.518/1995, i se acorda:
A. În strãinãtate:
a) o indemnizaţie zilnica în valuta, denumita în continuare diurna, în vederea acoperirii
cheltuielilor de hrana
, a celor marunte uzuale, precum şi a costului transportului în interiorul
localitãţii în care îşi desfãşoarã activitatea;
b) o suma zilnica în valuta, denumita în continuare plafon de cazare, în limita cãreia
personalul trebuie sa-şi acopere cheltuielile de cazare. (art.5 alin.1).
......

Multumesc foarte mult