Forum Discuţii juridice Achiziţii publice procedura trecerii din public in privat
Discuție deschisă în Achiziţii publice

procedura trecerii din public in privat

Buna seara,
Am o nelamurire cu privire la trecerea unui bun din domeniul public in cel privat al unei comune. Exista o hotarare de Consiliu local.
Mai departe nu prea inteleg ce se intampla...
Consiliul local propune printr-o adresa Consiliului judetean sa initieze un proiect de hotarare de guvern? Consiliul judetean comunica proiectul de hotarare de guvern Prefectului pentru a-i verifica legalitatea? mai apoi il trimite Secretariatului General al guvernului si unor insitutii publice de avizare? Care sunt institutiile publice care isi dau avizul pentru proiectul de hotarare de guvern?
Multumesc....sper sa ma puteti ajuta...sper ca am inteles bine ce am citit pana acum cu privire la subiect..vroiam sa ma consult cu cineva sa-mi confirme ca am inteles corect..
La CJ se inainteaza HCL de aprobare a modificarilor si completarilor inventarului bunurilor care apartin domeniului public al unei UAT,hotarare insotita de anexele nr 1 si nr.2.De toate celelalte etape pana la publicarea in Monitorul Oficial a HG de modificare si completare a inventarului este responsabil CJ.
vai...sarumana..multumesc ffff mult de raspuns...
problema este ca trebuie sa stiu si celelate etape...de ceea ce face in continuare CJ-ul..