Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cauciucurile all season sunt permise?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cauciucurile all season sunt permise?

Am inteles ca intre lunile noiembrie si martie suntem obligati sa echipam masina cu anvelope de iarna. Cele all season sunt permise? Ma ajutati si cu un temei legal?
Multumesc
In Ordonanta 5/2011 nu se mentioneaza nimic de anvelope all-season, ci numai de anvelope de iarna.

Totusi ordonanta face trimitere la Directiva europeana 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora, precum si montarea lor, prevede ca:

la Anexa II - CERINȚE PRIVIND PNEURILE:

- pct. 2.2 „pneuri pentru zapada”: pneuri al caror desen al benzii de rulare si
structura sunt proiectate inainte de toate pentru a asigura un comportament
mai bun decat al pneurilor normale in noroi și in zapada
proaspata sau in curs de topire. Desenul benzii de rulare al
pneurilor de zapada este in general caracterizat de elemente de crestatura
și de matrița.

la pct, 3 CERINȚE PRIVIND INSCRIPȚIILE

- 3.1.5. literele „M + S” (sau „M.S.” sau „M & S” ) daca este vorba de pneuri
pentru zapada.

In concluzie: anvelopele care inscriptia M + S (mud + snow) (in aceasta categorie intrand anvelopele all season) pot fi folosite iarna, pe zapada deoarece sunt numite mai sus "anvelope de zapada".