avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cauciucurile all season sunt permise?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cauciucurile all season sunt permise?

Am inteles ca intre lunile noiembrie si martie suntem obligati sa echipam masina cu anvelope de iarna. Cele all season sunt permise? Ma ajutati si cu un temei legal?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 10:42, 21 Septembrie 2011
In Ordonanta 5/2011 nu se mentioneaza nimic de anvelope all-season, ci numai de anvelope de iarna.

Totusi ordonanta face trimitere la Directiva europeana 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora, precum si montarea lor, prevede ca:

la Anexa II - CERINȚE PRIVIND PNEURILE:

- pct. 2.2 „pneuri pentru zapada”: pneuri al caror desen al benzii de rulare si
structura sunt proiectate inainte de toate pentru a asigura un comportament
mai bun decat al pneurilor normale in noroi și in zapada
proaspata sau in curs de topire. Desenul benzii de rulare al
pneurilor de zapada este in general caracterizat de elemente de crestatura
și de matrița.

la pct, 3 CERINȚE PRIVIND INSCRIPȚIILE

- 3.1.5. literele „M + S” (sau „M.S.” sau „M & S” ) daca este vorba de pneuri
pentru zapada.

In concluzie: anvelopele care inscriptia M + S (mud + snow) (in aceasta categorie intrand anvelopele all season) pot fi folosite iarna, pe zapada deoarece sunt numite mai sus "anvelope de zapada".



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anvelope all season anonim1607 anonim1607 Buna ziua! Din OG 5/2011 reiese obligativitatea echiparii autovehiculelor in perioada 01.10-31.03 cu anvelope de iarna. Nu se spune nimic de cele all season. ... (vezi toată discuția)
Anvelope iarna luky0821 luky0821 Ma poate lamuri cineva daca anvelopele ALL SEASON sunt acceptate in circulatie dupa 1 noiembrie in locul celor de iarna? Multumesc. (vezi toată discuția)
Anvelope iarna mirceaione mirceaione nicaieri n-am gasit publicata oug privind anvelopele de iarna, nici macar numarul ei, ca s-o pot cauta mai bine. cred ca de-aia nu se respecta legile in tara ... (vezi toată discuția)