Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere sng
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere sng

e cineva care sustine acest examen?
cum stati cu invatatul?
binisor cu invatatul
Buna Monya!
CUm ti s-a parut examenul?
Am fost si eu acolo.
am si eu o nelamurire in ceea ce priveste cursurile scolii nationale de grefieri....ma intereseaza daca intreg cursul de 6 luni se efectueaza la bucuresti, precum si modul in care se face repartita pe posturi la terminarea cursului. va multumesc.
Toate cursurile se efectuează la Bucureşti integral. 5 luni de carte şi o lună de practică (la judecătoriile de sector pentru grupele de instanţă şi la parchetele de pe lângă judecătoriile de sector pentru grupele de parchete).
Repartizarea se face cum s-ar spune "prin cădere": este întrebat cel cu media cea mai mare unde optează, apoi clasatul pe locul 2 şi aşa mai departe. Cum a făcut persoana respectivă opţiunea se taie de pe listă postul respectiv întrucât este ocupat deja, iar cei ce vin ulterior la opţiuni vor alege din ce mai rămâne. Evident că ultimul clasat nu mai poate opta şi se va mulţumi cu ultimul loc rămas disponibil şi care nu a fost ales de nimeni dinaintea lui.
zz-man, utilizator
stiti mai multe detalii despre examen? este grila/ sinteza? ....