Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Va rog un raspuns
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Va rog un raspuns

Buna ziua.
V-as ruga sa imi spuneti ce trebuie platit in urmatorul caz si pentru ce ar trebuii sa imi fac griji .

Pana in Septembrie 2010 sotia a fost pe Somaj urmmeaza o perioada fara nici un venit (am trecut'o ca si co-asigurata la mine in D112 din Septembrie 2010 pana azi) ...dupa care in Martie 2011 a semnat un contract de agent (cu soc. de asigurare) dar fara sa realizeze contracte pana in luna Iulie 2011 (luna in care a incheiat cateva contracte ..pentru care i-a fost virata o suma de aprox. 140 RON). Din August 2011, nu a mai realizat venituri.
Nedumerirea mea este ce ar trebui plati si ce nu( din cate am inteles ar avea de platit la CASS - dar cineva mi-a spus ca ar fi de platit in spate 6 luni ?!"£$??),

Ar fi Ilogic ca cineva care realizeaza venituri pe o luna...dar sa plateasca mai multe luni o contributie.

V-as ruga frumos putin ajutor.

Cu stima,
Adrian Muresan.
grafro, utilizator
Sotia dvs. are de platit la venitul net obtinut contributiile individuale care sunt:: cas 10,5%; cass 5,5%; contributie somaj 0,5%. Impozitul de 10% a fost retinut la sursa. Daca venitul a fost realizat in iulie, declaratiile trebuiau depuse in august. Deci, sunteti intr-o mica intarziere. Dar pentru primele 30 de zile nu platiti penalitati. In ce priveste impozitul pe venit: Dansa va face regularizarea impozitului anul viitor (impozitul fiind de 16%). Dar, intai sa verifice cu platitorul de venit ce procent de impozit a retinut: 10 sau 16%. In ceea ce priveste sanatatea, de vreme ce a fost co-asigurata dvs cat nu a muncit, nu trebuie sa plateasca cele 6 luni in urma, considerandu-se ca are continuitate.
Cand depune declaratia la sanatate, sa iaba la ea documentele doveditoare.
Multumesc...totusi.. nu cred ca are obligatii la CAS si Somaj ci doar la CASS - nu este PFA Asociata...administrator..etc.
Asteptam noi raspunsuri
grafro, utilizator
Poate va ajuta cele de mai jos:

Codul fiscal:
Art. 296 indice2*) - Sfera contribuţiilor sociale

În sensul prezentului titlu, contribuţiile sociale definite la art. 2 alin. (2) sunt contribuţii sociale obligatorii.

_____________

*) Art. 2962 a fost introdus prin O.U.G. nr. 117/2010 şi se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011.
art.2

(2) Contribuţiile sociale reglementate prin prezentul cod sunt următoarele:

a) contribuţia individuală de asigurări sociale şi contribuţia datorată de angajator la bugetul asigurărilor sociale de stat;

b) contribuţia individuală de asigurări sociale de sănătate şi contribuţia datorată de angajator la bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate;

c) contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate datorată de angajator la bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate;

d) contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj şi contribuţia datorată de angajator la bugetul asigurărilor pentru şomaj;

e) contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale datorată de angajator la bugetul asigurărilor sociale de stat;

f) contribuţia la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale, datorată de persoanele fizice şi juridice care au calitatea de angajator potrivit Legii nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale, cu completările şi modificările ulterioare.

_____________

Art. 296 indice 3*) - Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:

a) persoanele fizice rezidente care realizează venituri din desfăşurarea unor activităţi în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege, atât pe perioada în care desfăşoară activitate, cât şi pe perioada în care beneficiază de concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, precum şi cele care realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 55 alin. (2);

b) persoanele fizice nerezidente care realizează veniturile prevăzute la lit. a), cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte;

c) persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele de natură salarială, şi pentru care, potrivit art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale, cu modificările ulterioare, există obligaţia plăţii contribuţiei individuale de asigurări sociale şi asigurări pentru şomaj;

d) pensionarii cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei;

e) persoanele fizice şi juridice care au calitatea de angajatori, precum şi entităţile asimilate angajatorului care au calitatea de plătitori de venituri din activităţi dependente, atât pe perioada în care persoanele prevăzute la lit. a) şi b) desfăşoară activitate, cât şi pe perioada în care acestea beneficiază de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;

f) instituţiile publice care calculează, reţin, plătesc şi, după caz, suportă, potrivit prevederilor legale, contribuţii sociale obligatorii, în numele asiguratului
g) orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor.

art 55

(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:

a) indemnizaţiile din activităţi desfăşurate ca urmare a unei funcţii de demnitate publică, stabilite potrivit legii;

b) indemnizaţii din activităţi desfăşurate ca urmare a unei funcţii alese în cadrul persoanelor juridice fără scop patrimonial;

c) drepturile de soldă lunară, indemnizaţiile, primele, premiile, sporurile şi alte drepturi ale personalului militar, acordate potrivit legii;

d) indemnizaţia lunară brută, precum şi suma din profitul net, cuvenite administratorilor la companii/societăţi naţionale, societăţi comerciale la care statul sau o autoritate a administraţiei publice locale este acţionar majoritar, precum şi la regiile autonome;

d1) remuneraţia obţinută de directori în baza unui contract de mandat conform prevederilor legii societăţilor comerciale;

d2) remuneraţia primită de preşedintele asociaţiei de proprietari sau de alte persoane, în baza contractului de mandat, potrivit legii privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari;

e) sumele primite de membrii fondatori ai societăţilor comerciale constituite prin subscripţie publică;

f) sumele primite de reprezentanţii în adunarea generală a acţionarilor, în consiliul de administraţie, membrii directoratului şi ai consiliului de supraveghere, precum şi în comisia de cenzori;

g) sumele primite de reprezentanţii în organisme tripartite, potrivit legii;

h) indemnizaţia lunară a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declaraţia de asigurări sociale;

i) sumele acordate de organizaţii nonprofit şi de alte entităţi neplătitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizaţia primită pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, pentru salariaţii din instituţiile publice;

j) indemnizaţia administratorilor, precum şi suma din profitul net cuvenite administratorilor societăţilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generală a acţionarilor;

j1) sume reprezentând salarii sau diferenţe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, precum şi actualizarea acestora cu indicele de inflaţie;

j2) indemnizaţiile lunare plătite conform legii de angajatori pe perioada de neconcurenţă, stabilite conform contractului individual de muncă;

k) orice alte sume sau avantaje de natură salarială ori asimilate salariilor în vederea impunerii.

(7) Persoanele care, în mod ocazional, realizează exclusiv venituri de natură profesională definite la art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, datorează contribuţiile prevăzute la alin. (2). În această situaţie baza de calcul anuală nu poate depăşi de 5 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin Legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

(8) Persoanele care realizează, cu caracter de regularitate, pe lângă veniturile de natură salarială, şi venituri de natură profesională definite la art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, datorează contribuţiile individuale şi pentru aceste venituri de natură profesională la baza de calcul astfel cum este prevăzută la alin. (17).

(9) Persoanele care realizează, cu caracter de regularitate, exclusiv venituri de natură profesională definite la art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, datorează contribuţiile prevăzute la alin. (2) la baza de calcul astfel cum este prevăzută la alin. (17).

(10) În sensul alin. (6) şi (7), prin venituri realizate în mod ocazional se înţelege acele venituri realizate ca urmare a desfăşurării unei activităţi, în mod sporadic, fără a avea un caracter de regularitate.

Buna dimineata.
Ce nu inteleg/ce as vrea sa stiu .. e :
1.E vorba despre o persoana fizica - nu persoana fizica autorizata/intr.indivin./etc... in consecinta nu are obligativitatea de a incheia declaratie de asigurare la Casa de Pensii (+ ca nu realizeaza venituri de 4*sal. mediu pe economie), iar de contract de asigurare iar nu poate fi vorba - e facut benevol de cine doreste.
2.Venitul e realizat o luna si gata (ar fi normal sa platesc Impozit ...si eventual Sanatate pe aceea luna)
3. Daca a fost "co-asigurata" in celelate luni dinainte de luna Iulie 2010... ar trebuiui sa plateasca la CASS , ceva retro?? - aici nu tare inteleg, eu ma gandeam ca .. ar trebui sa plateasca pentru luna cand a avut venitul (la 1 salar minim pe economie) si sa redevina .. coasigurata in rest.

Multumesc pentru raspunsuri.