Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala barbati

Sunt nascut in 28 o9 1951 am un stagiu de cotizare de 41 ani {fara armata} asi vrea sa stiu cu cat voi fi penalizat ;deoarece doresc sa ies la pensie ant.partial.Va multumesc
Art.65 (4) Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

La 5 ani (60 de luni) rezulta o diminuare de 45%.
Va puteti pensiona astfel:
-La limita de varsta: Varsta de 65 ani si stagiu de cotizare de 35 ani
-anticipat: la varsta de 60 de ani cu stagiu de cotizare de 43 ani si nu vi se reduce pensia.
-anticipat partial: la varsta de 60 de ani cu stagiu de cotizare de peste 35 ani cu reducerea pensiei. Pentru fiecare luna de pensie anticipata partiala vi se va reduce pensia pe care o veti primi la limita de varsta cu 0,75%. Adica daca va pensionati anticipat partial in octombrie veti avea o reducere a pensiei pana la varsta de 65 ani cu 44,25%.