Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa

Buna ziua!
Daca am rugat o anumita persoana sa bata o alta persoana care a aflat si a depus plangere la poltie ce se poate intampla?
Precizez faptul ca persoana batuta nu a avut decat buza sparta
Am dat deja o declaratie iar acum sunt chemat sa o dau pe a doua. Ce se poate intampla?
IancMar, utilizator
puteti fi acuzat de instigare la savirsirea infractiunii de vatamare corporala. depinde de probatoriul strins in dosar.
Si care ar fi pedeapsa maxima care poate fi data in acest caz?
art 27 CP pedeapsa este cea prevazuta ptr autor. In functie de certificatul IML pe care victima il are (sau ar trebui sa aibe, lipsa lui va duce la inchiderea dosarului penal ptr lipsa de probe) pedeapsa maxima este intre 3 luni (art.180 CP) si 7 ani (art.182 CP).

daca si-a spart numai buza, fapta s-ar incadra in art.180, pedeapsa fiind intre 1 luna si 3 luni sau amenda penala.
Victima nu are certificat iml. Acest lucru trebuia prezentat la prima aparitie in fata organului de politie banuies. x a fost si s-a scos certificat iml si pe baza acestuia a facut o plangere penala. cum pot afla daca are certificat iml in afara de el?
daca nu are certificat IML atunci nu isi poate proba reclamatia.