Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... ADPFR - (drepturi conexe)
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

ADPFR - (drepturi conexe)

Buna ziua,

Avem un restaurant in care avem un singur televizor pe care difuzam muzica de pe cablu. E nevoie sa platim licienta la ADPFR?
ADPFR este un organism de gestiune colectiva ce are ca obiect de activitate principal colectarea si repartizarea remuneratiilor cuvenite titularilor de drepturi conexe, producatori de fonograme, romani si straini, ale caror fonograme si/sau videograme sunt utilizate pe teritoriul Romaniei.

Decizie nr. 102/2011 privind desemnarea organismului de gestiune colectiva Asociatia pentru Drepturile Producatorilor de Fonograme din Romania – A.D.P.F.R. drept colector al remuneratiilor cuvenite producatorilor de fonograme pentru retransmiterea prin cablu. Publicata in M.Of. nr. 180 din 15.03.2011

Definitia comunicarii publice din Metodologia nr. 399/2006 trebuie coroborata cu cea cuprinsa in art. 15 alin. 1 din Legea nr. 8/1996, modificata si completata, potrivit careia "constituie comunicare publica orice comunicare a unei opere [...], facuta intr-un loc deschis publicului sau in orice loc in care se aduna un numar de persoane ce depaseste cercul normal al membrilor unei familii si al cunostintelor acesteia...
Cititi mai mult aici:
www.avocatnet.ro/content/art...