Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa poluare

Buna ziua!

Urmare a hotararii Curtii de Justitie a UE de la Luxemburg care considera OUG 50/2008 ca fiind nelegala, contrar dreptului comunitar al UE si discriminatorie pentru cetatenii UE,
ce pasi trebuie sa intreprind, legal, pentru recuperarea integrala a taxei de poluare?
Mentionez ca:
- am achizitionat in mai 2010 un autoturism Logan nou Euro 4 de 1600 cmc pentru care am platit 3300 Ron! taxa de poluare pentru inmatriculare;
- am depus la data de 30 August 2011 la Administratia Finantelor Publice sector 3 Bucuresti cerere de restituire a taxei de poluare si pana in prezent nu am primit nici un raspuns in termenul legal de 30 de zile; anexat cererii am anexat copie dupa :
- decizia de calcul de poluare
- cererea de stabilire a taxei de poluare
- cartea de identitate a masinii emise de catre RAR
- certificatul de inmatriculare al masinii emisa de catre serviciul de inmatriculare al politiei
- procesul verbal de predare-primire emise de dealer-ul auto de la care am achizitionat autoturismul
- dupa factura emisa de catre Automobile Dacia SA

Multumiri anticipate pentru raspuns.
mocckup, utilizator
mocckup a scris:

Buna ziua!

Urmare a hotararii Curtii de Justitie a UE de la Luxemburg care considera OUG 50/2008 ca fiind nelegala, contrar dreptului comunitar al UE si discriminatorie pentru cetatenii UE,
ce pasi trebuie sa intreprind, legal, pentru recuperarea integrala a taxei de poluare?
Mentionez ca:
- am achizitionat in mai 2010 un autoturism Logan nou Euro 4 de 1600 cmc pentru care am platit 3300 Ron! taxa de poluare pentru inmatriculare;
- am depus la data de 30 August 2011 la Administratia Finantelor Publice sector 3 Bucuresti cerere de restituire a taxei de poluare si pana in prezent nu am primit nici un raspuns in termenul legal de 30 de zile; anexat cererii am anexat copie dupa :
- decizia de calcul de poluare
- cererea de stabilire a taxei de poluare
- cartea de identitate a masinii emise de catre RAR
- certificatul de inmatriculare al masinii emisa de catre serviciul de inmatriculare al politiei
- procesul verbal de predare-primire emise de dealer-ul auto de la care am achizitionat autoturismul
- dupa factura emisa de catre Automobile Dacia SA

Multumiri anticipate pentru raspuns.

34 din Legea 69/1991 privind administratia publica locala.

Deci, fapta ilicita constituie o conditie obiectiva pentru nasterea raspunderii juridice atunci cand s-a incalcat o norma juridica, un drept subiectiv, un interes legitim (interes juridic), fiindca legiuitorul ii acorda aceasta protectie juridica.

Cu stima....,:)
Daca legiuitorul emite legi impotriva normelor la care zice ca aspira si acorda "protectie juridica", atunci toate discutiile, dezbaterile, etc sunt doar asa, de dragul de a vorbi - adica degeaba. Era de asteptat:). Totul este pentru bani, din toate punctele de vedere......

Cu stima.............,
mocckup, utilizator