Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum iti dai seama daca ai ales un avocat bun sau unul ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum iti dai seama daca ai ales un avocat bun sau unul nepregatit?!

Majoritatea justitiabililor dau buzna la birouri si instante sa aleaga un avocat.

Altii ii aleg din recomandari sau chiar din sala de judecata dupa cum pledeaza .

De unde sti daca este competent, pregatit, pertinent si serios?
Inainte de toate avocatul este OM, iar omul, din pacate, este supus greselii....... Fie fffff bun, bun sau nepregatit, te poate vinde in orice moment...
De aceea intrebarea ar putea fi : De unde sti daca este onorabil sau nu !!
ContSters210520, utilizator
Din primele discuții, din felul in care este formulat contractul, din verificările pe care le facem prin cunoscuti.
Domnul Gigi , m-ati derutat foarte tare! Avocatul meu este recomandat de o persoana de incredere si este foarte bun profesional. Am pierdut un an din viata tocmai pentru ca m-am bazat pe competenta dlui si am ascultat singurul sfat pe care mi l-a tot dat si anume sa am rabdare. Acum ca nu raspunde la telefon din iulie, singura explicatie ar fi ca m-a vandut. Am avut unele banuieli dar nu am vrut sa accept varianta asta. Dar daca trebuie luata in calcul si varianta asta, probabil ca aici ma incadrez eu.
Buna ziua,
Voi incerca o scurta precizare: '' cred ca incep sa dispara vremurile acelea ...glorioase... cand alergau clientii dupa cate un avocat....mai nou e cam invers...''
In profesia asta, ajungi sa mori de foame daca nu esti : recomandat, vre-o vedetutza, ori ai pe cate cineva pe undeva...
E drept intr-o pondere destul de constanta si de triumfatoare o constituie si clasa justitiabililor, care ajunsi intr-un anumit stadiu procesual , (de cele mai multe ori in fata instantei) , nu au habar si se arunca in ''mantia intunecata'' a te miri carui avocat si ...de cele mai multe ori se intampla sa aleaga gresit...
Iar pentru ca tot veni vorba: ar fi fost benefic clasificata aceasta: minutioasa, elaborata si destoinica, trufasa si ravnita profesie ...-daca ar exista macar putina obedienta in a orandui pe categorii de reprezentare -avocatii care de cele mai multe ori sunt axati pe anumite ramuri de drept (ex. fie ca vb. de penal, minori si familie, contencios administrativ, etc...); cu totii ar trebui clasificati in vre-un fel dupa competenta...iar decizia de umire in profesie a celor care aspira sa se faca functie de optiunea fiecaruia...
P.S. probabil ca unora nu o sa le convina ce am scris insa, revin la fraza de inceput:
chiar si intr-o astfel de eventualitate, de nu ar exista asistenta din oficiu multi destoinici ai profesiei ar ''muri de foame''

Cu stima,
Aceste detalii nu le puteti sti niciodata cu certitudine.
Dar,sunt avocati care accepta orice dosar,fara a-l studia,fara a sti detalii despre dosar,fara a-i interesa amanunte suplimentare despre starea de fapt,etc.,etc.
Acestia sunt cei mai incompetenti si urmaresc numai beneficiul personal.Practic,accepta dosarul "pe nevazute" - iar acest detaliu se poate constata si de cei mai nepriceputi justitiabili si ar trebui sa renunte la acest gen de avocati.Un avocat bun,totdeauna studiaza dosarul si amanuntele suplimentare,inainte de a accepta apararea cauzei respective.
Mai sunt si aceea care fac tot felul de demersuri in dosar,dar care nu arata nimic celui ce l-a angajat. Un avocat bun,cu simt de raspundere,va da totdeauna o copie a fiecarui demers facut in dosar,celui ce l-a angajat. Chiar si din respect pentru angajator. Asa ca.atentie si la acest gen de avocati...ca lasa de dorit.
Deocamdata aceste mentiunu imi sunt in minte.Poate va va da si altii alte sfaturi.
O zi buna.