Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cetateanul obligat sa cunoasca normele metodologice de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cetateanul obligat sa cunoasca normele metodologice de aplicare a legii 76/2002?

Sau normele metodologice in general. Este obligatoriu?
masayoshi a scris:

1. Nu este vorba de legi ci de norme metodologice
2. Nu este vorba de aparare aici
3. Sunt niste intrebari la care solicit a se raspunde prin da sau nu, cu suport legal, legea x, art. y

Justitia este perfect clara, fiindca este matematica. Nu exista ambiguitati in fundamentul stiintelor exacte. Puteti imparti 2 la 1 pe verticala, orizontala, diagonala, in perspectiva, etc. Tot 2 va face

Multumesc.

Daca justitia ar fi asa de clara cum considerati dvs , atunci totul ar fi minunat in solutionarea unui litigiu ...

Daca gasiti dvs acele legi clare, poate ni le comunicati si noua ...
Cand nu exista o lege care prevede ca cetateanul sa cunoasca normele metodologice (oricare) nu exista obligatie. Este clar.

Justitie fara ratiune nu se poate. Este clar.

In acest caz, exista si ratiune si lege care implica logic faptul ca normele metodologice nu sunt obligatorii de stiut de catre cetateni. Cetateanul are obligatia de a cunoaste legea, spre exemplu legea 544/2001, si dreptul de a o folosi, adica a fi informat de functionarul public, care nu poate decat daca stie normele metodologice.

Deci, cetateanul are obligatia sa cunoasca legile, si functionarul public are obligatia sa cunoasca si legile si normele metodologice relevante functiei sale

Reciproca, prin diferenta observam ca funcitonarul are obligatii suplimentare, si anume cunoasterea si aplicarea normelor metodologice, prin legea functionarului, legea 544/2001, fisa postului, contractul individual de munca si cel colectiv,

Daca dreptul constitutional la informare n-ar fi existat, si in consecinta legea 544/2001, atunci am fi avut de-a face cu un despotism probabil

Concluzia, articolul din constitutie ce prevede ca nici un cetatean nu se poate apara prin necunoasterea legii prevede in primul rand codul penal, care este obligatoriu, si se pare ca mai putin chiar articolele codul civil, existand numeroase verdicte unde necunoasterea legii a reprezentat un temei, si cu siguranta acel articol nu priveste normele metodologice si alte norme administrative ce privesc doar pe functionarii publici, si chiar din mediul privat. In primul rand acelea nu se cheama legi, si nici nu au acest statut

Spre exemplu in mediul privat, spre exemplu la oricare banci, functionarii iti vor spune despre prevederile lor interne ca "asa e legea". Acelea nu sunt legi, sunt reglementari interne, si daca acei functionari ascund acele reglementari de clienti, cum s-a intamplat in numeroase randuri, comisioane si taxe ascunse, aceasta stare de fapt conduce la nulitatea contractului dintre acea banca si client in cazul in care acesta ataca in instanta
De unde ati dedus dvs ca functionarii publici trebuie sa cunoasca normele metodologice si alte persoane nu? ... legea este una pentru toti ..cred ca trebuie sa faceti disctinctie intre acte cu caracter normativ , printre care se numara si Normele Metodologice de aplicare a legii , si actele cu caracter intern emise de catre unele institutii ...

Unul din principiile izvorite din legislatia romana si aplicate si in in legea romana prevede faptul ca nimeni nu se poate prevala de necunoasterea legii. Deci opereaza in aceasta materie o prezumtie absoluta a cunoasterii legii, prezumtie ce nu poate fi rasturnata prin dovada contrarie.

sin normele metodologice au putere de lege.
Dreptul la informare (Constitutia Romaniei) si legea 544/2001 implica faptul ca:
- este obligatoriu ca functionarii desemnati pentru a asigura dreptul la informare cetateanului sa cunoasca cel putin legislatia relevanta institutiei din care face parte
- este optional ca cetateanul sa cunoasca actele normative atat timp cat are Dreptul la informare (in alte cuvinte este la alegerea cetateanului sa le stie sau nu, fiindca nu sunt legi! Fiecare norma metodologica secondeaza o lege. Pentru aplicarea acestei legi cetateanul apeleaza la o institutie publica nu aplica legea singur orientandu-se dupa normele metodologice

Demonstratie:
"norme metodologice de aplicare a Legii x"
Cine aplica legea? Functionarul sau cetateanul? Are cetateanul dreptul sa aplice legea? Obligativitatea cunoasterii normelor metodologice de catre cetatean implica obligativitatea ca acesta sa aplice si normele metodologice, deci il face functionar? Atunci orice cetatean poate aresta, judeca, face cazier oricarui alt cetatean sau functionar si-l poate trimite sa faca puscarie. Suna absurd fiindca este absurd ca cetateanul sa aiba obligatia sa cunoasca normele metodologice de aplicare a unei legi, fara sa fie functionar, si fara sa aiba obligatia de a aplica normele metodologice, cu atat mai mult cu cat exista functionari care sunt angajati special in acest scop, prin lege speciala

Mai mult, functionarii care aplica legea sunt datori sa respecte principiile transparentei prevazute in normele metodologice ale legii 544/2001, adica ori de cate ori aplica legea in raport cu cetateanul sa publice si sa-l notifice daca-l privesc in special pe acesta, cu exactitate de masurile luate.