Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere masa credala prin administrator special
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere masa credala prin administrator special

Buna ziua ma ajutati va rog cu un model de cerere de incriere prin administrator special la masa credala a unei societati comerciale?

Multumesc
Pe google gasiti mai multe modele ca cel de mai jos ca ex.

Tribunalul _________
Secţia _________
Dosar nr. _______
Termen la data de ________
Domnule Preşedinte,
Subsemnatul/subscrisa _________, domiciliat în _________ /cu sediul în _________, înmatriculată în registrul comerţului/registrul persoanelor juridice sub nr. _________, codul unic de înregistrare _________, contul bancar _________, prin reprezentant legal _________, în calitate de creditor, formulez prezenta
Cerere de admitere a creanţei
prin care solicit înscrierea la masa credală a debitoarei _________ cu suma de _________, reprezentând _________
Motivele cererii sunt următoarele:
Motivele de fapt: _________
Temeiul de drept: Îmi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. 64 şi ale art. 65 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei.
Probe: În dovedire, solicit următoarele probe: _________
Anexez: următoarele înscrisuri: _________, chitanţă privind plata taxei judiciare de timbru în valoare de ______ lei, precum şi timbrul judiciar de ______ lei.

Semnătura,
___________

Domnului Preşedinte al Tribunalului ______________

SC CREDITOR SRL
Adresa, CIF, J

DOSAR: ___/___/____

C A T R E
TRIBUNALUL .............

Subscrisa SC ___________ SRL cu sediul in Localitate, Strada, judet, J__/___/____, CIF:_______, reprezentata prin administrator _______, depunem prezenta

CERERE DE ADMITERE A CREANŢEI LA MASA CREDALÃ

În dosarul de mai sus, faţă de debitoarea SC _____________ SRL, cu sediul in ____, str. _____, nr. __ jud. ..........., înregistrată la ORC sub nr. J__/____/_____, avand CIF:______, solicitând înscrierea noastră în ,, Tabelul preliminar al creantelor” cu suma de lei reprezentand debit neachitat.
Între subscrisa şi debitoarea SC__________SRL au avut loc relaţii comerciale în temeiul cărora au fost emise facturile (…). Ca urmare a neachitării de către debitor a diferenţelor de plată care rezultă din aceste facturi în prezent datoria pe care debitoarea o are faţă de societatea noastră fiind în cuantum de XXXX euro, XXX RON debit , reprezentând (contravaloare mărfuri livrate/servicii/chirie, etc) conform facturilor (nr __, nr __, etc) anexate prezentei, în temeiul contractului ________
Creanţa subscrisei faţă de debitoarea ______________ SRL în cuantum de xxxxx euro, xxxxxx RON debit, sumă rezultată prin însumarea facturilor anexate, întruneşte toate condiţiile prevăzute de legea 85/2006 . Este o creanţă certă, lichidă şi exigibilă, fiind stabilită prin facturile pe care le anexăm prezentei cereri.
IN PROBATIUNE ANEXAM:
 copia contractului nr. __/__.__.____
 copia facturilor neachitate.

De asemenea depunem dovada achitarii taxei judiciare de timbru in valoare de 120 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.
Depunem prezenta in doua exemplare.

SC CREDITOR SRL
Administrator

adelaida_07, utilizator
Daca formulati dvs aceasta cerere in calitate de adm special trebuie sa platiti taxa de timbru ...
Daca o formuleaza adm judiciar acesta NU trebuie sa plateasca taxa de timbru - dealtfel in conformitate cu art 20 din lege este atributia lui
Buna ziua,

Daca sunt o fosta salariata care a dat fosta firma angajatoare in judecata pentru incalcarea drepturilor salariale, iar procesul a fost suspendat din cauza ca firma a intrat in insolventa, trebuie sa platesc taxa de tibru si timbru judiciar pentru inscrierea la masa credala?

Va multumesc.
nu
In primul rand multumesc pentru raspuns.

Persoana care se ocupa de caz in cadrul firmei de lichidare mi-a zis ca trebuie sa platesc taxa si timbrul, chiar si dupa ce i-am explicat ca in calitate de salariat nu este nevoie, conform art. 64 din legea 85/2000. Ce pot face in acest caz? cum imi pot recupera banii?
irinairina13, utilizator