Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 487/2002 legea sanatatii mintale si a protectiei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 487/2002 legea sanatatii mintale si a protectiei persoanelor cu tulburari psihice

Conform art 44 si urmatorarele in anumite cazuri poate fi dispusa internarea medicala nevoluntara.
Cand am solicitat organelor de politie efectuarea unor astfel de demersuri fata de o persoana turbulenta din cartier (consumator in exces de alcool - chiar si spirt - , zilnic, violent verbal fata de vecini, cu multe amenzi la activ, care cand nu bea, lucru care se intampla exceptional, tremura din toate incheieturile) acestia mi/au spus ca in primul rand nu pot nici sa se gandeasca la vreo masura pana cand nu isi plateste asigurarile sociale si amenzile (acesta nu are niciun venit!!).
atitudinea politistului vi se pare abuziva sau exista un temei in acest sens? legea nu distinge daca are platite sau nu asigurarile.

multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
intr-adevar asta fac politistii in mod regulat de vreo 5 ani din cate stiu.ii aplica sanctiuni, insa acest lucru se dovedeste ineficient daca sta la mama lui si nu are venituri. aceasta de asemenea este supusa abuzurilor. cu privire lainlocuirea amenzii cu munca in folosul comunitatii nu stiu in ce masura se poate executa si nu stiu cum va rezolva problema cu alcoolismul.