Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare

Potrivit dispozitiilor art. 10 alin. 2 din OG nr. 5 / 2001, in situatia in care nu a formulat cerere in anulare, prin contestatia la executare debitorul poate invoca aparari de fond impotriva titlului executoriu.

Se poate cere si obtine anularea titlului ?

Pe scurt, speta e urmatoarea : a existat un contract de chirie pe un teren in anul 2007. Dupa cca 1 an de zile societatea a solicitat rezilierea si neprimind nici un raspuns a eliberat terenul (normal ca nu s-a prezentat nimeni sa-l preia). Dupa inca 1 an, proprietarul a intentat actiune pe OG 5. Dat fiind ca judecata avea loc intr-un alt judet, am solicitat in scris termen pentru angajarea unui aparator din acel judet. Instanta, la termen, a respins cererea si a iesit apoi in pronuntare, dispunand admiterea. Avocatul contactat nu a formulat cerere in anulare.
Acum suntem somati sa achitam suma si ne asteptam sa se treaca cat de curand la executare silita.

Va multumesc.
Daca apreciati ca aveti motive temeinice ,puteti solicita suspendarea executarii silite
Intrebarea era daca putem cere anularea titlului ? Suspendarea executarii sigur o obtinem.