Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Extras C.F
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Extras C.F

Buna ziua
Care este diferenta de obtinere c.f. in cazul unei proprietati intabulate fata de una detinuta prin sentinta judecatoreasca definitiva dar neintabulata
V-as ruga pasii de urmat in ambele cazuri si taxele aferente

Cu multumiri

pai, daca este neintabulata, asta inseamna ca nu exista deschisa carte funciara pentru imobilul respectiv si in mod implicit nu se poate solicita un extras de carte funciara, in acest caz procedura de urmat ar fi intabularea proprietatii (act proprietate, schite cadastrale, certificat fiscal + taxa intabulare) operatiune in urma careia se emite o incheiere intabulare insotita de un extras de C.F. pentru informare care atesta aceasta intabulare.
In cazul unei proprietati intabulate, se solicita pur si simplu extrasul de C.F. (trebuie sa cunoasteti adresa, numarul de C.F. si nr. cadastra) care iese in 2-3 zile lucratoare si costa 20 sau 40 de lei (extras de informare/autentificare). extrasul se poate solicita si mai repede, in acest caz taxa de urgenta fiind de 5 ori taxa standard.