Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinerea cetateniei romane prin casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinerea cetateniei romane prin casatorie

in cazul cetatenilor moldoveni ,casatoriti cu cetateni romani ,care isi pastreaza domiciliul in republica molvova, cat timp dureaza obtinerea cetateniei romane?multumesc
Mai intai dobandesc un permis pentru reintregirea familiei valabil 5 ani cu conditia sa aiba resedinta comuna cu cea a sotului,mai ales ca se fac vizite inopinate de catre cei de la oficiul imigrari.Pentru mai multe informatii interesativa la www.ori.ro
in cazul meu ,sunt cetatean roman ,ma voi muta in chisinau si vreau sa stiu cat timp trebuie sa astept in chisinau ,ca sotia sa poata avea cetatenie romana.multumesc
Trebuie sa locuiti in Rom,sotia sa obtina permis pt reintregirea familiei si dupa 5 ani poate deveni,daca doreste,sotia nu poate sa locuiasca in rep moldova si sa devina cetatean roman doar fiind casatorita cu un cetatean roman,pentru ca nu i va da permis de reintregire a fam dc nu are resedinta in Rom,si mai intai se da acest permis timp de 5 ani apoi poate obtine cetatenia,pt mai multe info v-am spus interesati va la oficiul pt imigrari
Eu va recomand sa apelati la reacordarea cetateniei romane etnicilor romani din jurul granitelor.

Daca bunicul sau parintii sotiei s-au nascut inainte de iunie 1941 pe teritoriul romanesc (Basarabia, Bucovina) si au fost deposedati ilegal de cetatenia lor prin anexarea respectivelor teritorii la URSS. Procedura de reacordare dureaza 1-1.6 ani de la depunerea cererii.
Casatoria nu produce efecte juridice asupra cetateniei sotilor.
Asa cum s-a precizat anterior, sotia dumneavoastra poate solicita:
1. Re/dobandirea cetateniei romane, in cazul in care are ascendenti fosti cetateni romani: [ link extern ]
2. Acordarea cetateniei romane, dar numai dupa 5 ani de sedere in Romania: [ link extern ] .