Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna "in solidar"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna "in solidar"

Daca am vindut impreuna cu un asociat un apartament din care eu am avut 1/2 si in urma unei sentinte judecatoresti suntem obligati sa restituim banii cat trebuie eu sa platesc?

In sentinta scrie exact asa:

"Obliga in solidar piritii sa restituie reclamantei pretul de..."
"Obliga in solidar piritii sa plateasca suma de..., reprezentind cheltuieli de judecata"

Cum trebuie sa procedez eu tinind cont ca nu il mai gasesc pe fostul meu asociat? Trebuie sa restitui eu toti banii inclusiv cheltuielile de judecata integral? Ce inseamna "in solidar"?

-
Este la latitudinea creditorului să accepte plata pe jumătate. Dar are dreptul să vă urmărească pentru toată suma. iar dacă o va face, sunteţi obligat să plătiţi tot. După aceea, vă puteţi îndrepta împotriva celuilalt debitor, pentru a recupera partea pe care aţi plîtit-o pentru el.

Dacă mai aveţi împotriva cui vă îndrepta...

In Codul civil, raspunsurile la problema dvs. suna astfel:

Art. 1039
Obligatia este solidara din partea debitorilor, cind toti s-au obligat la acelasi lucru, astfel ca fiecare poate fi constrans pentru totalitate, si ca plata facuta de unul din debitori libereaza si pe ceilalti catre creditor.

Art. 1053
Codebitorul solidar care a platit debitul in totalitate nu poate repeti de la ceilalti decit numai de la fiecare partea sa.
Daca unul dintre codebitori este nesolvabil, atunci pierderea cauzata de nesolvabilitatea acestuia se imparte cu analogie (in mod proportional) intre ceilalti codebitori solvabili si intre acela care a facut plata.

Asadar, creditorul va poate constrange sa achitati intreaga datorie si cheltuielile de judecata integral iar dvs. va puteti recupera de la codebitor partea datorata de acesta, pe care ati achitat-o dvs.Daca el nu este solvabil - sau nu-l mai gasiti...- si sunteti numai 2 codebitori, veti ramane cu pierderea.
florentina albu a scris:

In Codul civil, raspunsurile la problema dvs. suna astfel:

Art. 1039
Obligatia este solidara din partea debitorilor, cind toti s-au obligat la acelasi lucru, astfel ca fiecare poate fi constrans pentru totalitate, si ca plata facuta de unul din debitori libereaza si pe ceilalti catre creditor.

Art. 1053
Codebitorul solidar care a platit debitul in totalitate nu poate repeti de la ceilalti decit numai de la fiecare partea sa.
Daca unul dintre codebitori este nesolvabil, atunci pierderea cauzata de nesolvabilitatea acestuia se imparte cu analogie (in mod proportional) intre ceilalti codebitori solvabili si intre acela care a facut plata.

Asadar, creditorul va poate constrange sa achitati intreaga datorie si cheltuielile de judecata integral iar dvs. va puteti recupera de la codebitor partea datorata de acesta, pe care ati achitat-o dvs.Daca el nu este solvabil - sau nu-l mai gasiti...- si sunteti numai 2 codebitori, veti ramane cu pierderea.

Ce inseamna sa nu fiu solvabil? Daca tot ce am pe numele meu donez fetitei mele pot ajunge si eu insolvabil?
furgim a scris:

Ce inseamna sa nu fiu solvabil? Daca tot ce am pe numele meu donez fetitei mele pot ajunge si eu insolvabil?

Da, puteţi ajunge insolvabil în felul acesta. Numai că nici creditorii dumneavoastră nu sunt lăsaţi la voia întîmplării. Ei pot cere desfiinţarea actelor prin care v-aţi diminuat patrimoniul cu scopul de a le frauda lor interesele. Acţiunea creditorului se numeşte acţiune pauliană (sau revocatorie, scopul ei fiind revocarea pe cale judecătorească a actelor prin care le-aţi fraudat interesele)

Liviu S.Bordaş
Actele frauduloase incheiate de debitor in dauna drepturilor creditorilor pot fi anulate daca au fost incheiate in perioada de 3 ani inainte de deschiderea procedurii.(art.80 si urm. din Lg.85/2006 privind procedura insolventei).