Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratii cas, sanatate , somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratii cas, sanatate , somaj

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pentru societati cu 1-10 angajati si pentru IMM-uri se mai depun declaratiile pentru cas la casele de pensii, respectiv pentru sanatate si somaj.Cred ca este vorba de declaratia 102.
Au obligaţia să depună declaraţia D112 următoarelle categorii de persoane: persoanele fizice şi juridice care au calitatea de angajator, precum şi entităţile asimilate angajatorului, care au calitatea de: plătitori de venituri din activităţi dependente, venituri de natură salarială şi asimilate salariilor atât pe perioada în care persoanele fizice, rezidente sau nerezidente, îşi desfăşoară activitatea, cât şi pe perioada în care beneficiază de concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate.