Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arenda si executarea silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arenda si executarea silita

Buna ziua, as dori sa gasesc raspuns la o intrebare, situatia este urmatoarea : un teren agricol este arendat, conform legii in vigoare, inregistrat la primarie si asa mai departe, deci din punct de vedere legal indeplineste toate conditiile de fond si de forma. Acest teren urmeaza sa fie vandut in urma unei licitatii publice, dupa ce proprietarula a fost executat silit. Noul cumparator va fi obligat sa respecte contractul de arenda? Mentionez ca contractul de arenda este incheiat pe o perioada de 8 ani.
ramtibel, utilizator
Nu. Vechiul proprietar trebuie sa anunte arendasul ca nu mai poate colabora. Noul proprietar, daca e interesat, poate face un alt contract de arenda pe numele lui.
proprietarul cumparator este singurul in drep si el hotaraste daca arendeaza sau nu , contractul anterior isi pierde valabilitatea .
Puteti sa imi spuneti care este temeiul legal? Daca contractul de arenda este incheiat anterior celui de vanzare cumparare, de ce noul proprietar nu il va respecta, avand in vedere ca arenda este o varietate a contractului de locatiune ? Un contract de inchiriere inregistrat si pe o perioada mai mare de 3 ani trebuie respectat de noul proprietar. Va multumesc anticipat.
Scuze. Nu prea cred. Dumneavostra asa, in general, ati cumpara ceva care nu e liber de sarcini?
Cu tot respectul, daca nu stiti de ca va exprimati atunci? Daca nu aveti cunostiinte juridice, va exprimati in virtutea inertiei?