Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... plangere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

plangere CEDO

As dori sa fac o plangere CEDO. Unde gasesc formularul, adresa si pasii care trebuie urmati. Va multumesc
Stimat forumist,

În primul rând, că rog să vă uitați mai ales pe următorul topic, unde s-au mai expus recomandări în ceea ce pricește accesul CEDO:

www.avocatnet.ro/content/for...

Ca să accesați cu succes Curtea Europeană, trebuie să aveți în vedere, printre altele, prin următoarele repere:

1. Cererea trebuie făcută în termenul de 6 luni de la epuizarea căilor de atac efective

*în dreptul nostru este vorba de recurs,

*termenul se socotește de la data când puteați lua cunoștință de soluția finală, raportându-se în general la data motivării acesteia

2. Curtea Europeană nu este o instanță de recurs la nivel european, aceasta judecând exclusiv încălcări ale drepturilor și libertăților apărate de Convenția Europeană și Protocoalele sale. Consecința este că în faţa CEDO nu se dezbat cererile numite FOURTH INSTANCE CASES, acestea fiind inadmisibile. Puteți învesti cu succes Curtea dacă v-au fost încălcate drepturile și libertățile ocrotite, însă.

3. Procedura în fața Curții privește se desfășoară în mai multe etape:

*etapa admisibilității în principiu;

*etapa de după declararea cererii admisibilă - de fapt Curtea nu declară cererea ca fiind vădit inadmisibilă.

Un pic mai detailat, cursul procedurii ar putea fi descris astfel:

1. depunerea aplicatiei initiale, impreuna cu actele necesare.
- aceasta etapa implica o anumita corespondenta cu juristii CEDO.
- aveti nevoie de toate hotararile pronuntate in cauza dvs, precum si de cerereile importante, cum ar fi: cererea introductiva de instanta, apeluri, raspunsuri, notificari....
- aceasta etapa este strict in limba romana si nu aveti nevoie decat de copii tip xerox, in nici un caz nu dati banii pe traduceri autorizate...
- este necesar să nu redactați o cerere în stilul recursului intern, fiind dorită arătarea drepturilor încălcate, precum și jurisprudența Curții,

2.încheierea acestei etape, atunci când CEDO considera ca in sustinerea cererii nu sunt nevoie de alte acte, iar cererea este declarata ori ca nefiind vădit inadmisibilă, ori procedura va continua (deci cererea este admisibilă în principiu)

3. in cazul nedeclararii inadmisibilitatii, va exista o etapa contradictorie cu Statul Roman, in engleza sau franceza- limbile oficiale ale Curtii - de preferabil veti angaja un avocat experimentat, sustinerile trebuind sa fie la nivel profesionist

4.așteptarea hotararârii CEDO

5. executarea hotărârii: fie in bani, fie, eventual prin redeschiderea unor proceduri interne.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator