Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Modificare salariul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Modificare salariul minim

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti pentru modificarea salariului minim de la 540 lei la salariul de 1000 lei ce documente se intocmesc pentru ITM.

Multumesc!
salariul se modifica prin act aditional la c.i.m., intocmit in doua ex. din care unul se depune la ITM, urmind ca acestia sa opereze in cartea de munca modificarea
Nu este necesar sa se faca o decizie in acest sens?
CrinaV a scris:

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti pentru modificarea salariului minim de la 540 lei la salariul de 1000 lei ce documente se intocmesc pentru ITM.

Multumesc!

Orice modificare a unuia dintre elementele cuprinse în informare în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoştinţării în scris a salariatului, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil. Prin urmare, se fac decizii de majorare, intrucat modificarea salariului a intervenit datorita aparitiei HG nr.1051/2008.
Multumesc foarte mult !