Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand incepe \"sa curga termenul\" ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand incepe "sa curga termenul" ?

O sentinta cu drept de recurs in 10 zile a "ajuns" la angajator "pe data de 11 noiembrie",data ce "cade" intr-o zi de vineri.Care este prima zi de la care incepe sa "curga termenul? Sambata- 12 noiembrie? Duminica-13 noiembrie ?Daca recursul a fost depus pe 24 noiembrie 'mai este in termen"?Poate termenul" sa curga incepand cu o zi de Sambata"?
recursul depus pe 24 e tardiv
multumesc...inca ceva...data declararii recursului e data de pe site-ul Tribunalului?
Da, in ziua in care se inregistreaza recursul, atunci a fost declarat. Ultima zi a fost 21 nov. Oricum, tardivitatea o constata instanta. Pana atunci, se va da termen de judecata si veti fi citat. Pt orice eventualitate, sa depuneti intampinare ( mentionati si exceptia tardivitatii). Poate exista motive de repunere in termen si atunci recursul nu e tardiv.
arhontele a scris:

O sentinta cu drept de recurs in 10 zile a "ajuns" la angajator "pe data de 11 noiembrie",data ce "cade" intr-o zi de vineri.Care este prima zi de la care incepe sa "curga termenul? Sambata- 12 noiembrie? Duminica-13 noiembrie ?Daca recursul a fost depus pe 24 noiembrie 'mai este in termen"?Poate termenul" sa curga incepand cu o zi de Sambata"?

Daca hotararea a ajuns la angajator pe data de 11 noiembrie, ultima zi de depunere a recursului este data de 22 noiembrie .. recursul depus pe data de 24 noiembrie este depus tardiv ... totusi in aceste conditii :
- se va invoca exceptia tardivitatii depunerii recursului , daca se constata ca nu exista o cerere de repunere in termen
sau
- daca a exista un motiv temeinic pentru care recursul nu a fost exercitat in termen , atunci exista posibilitatea ca odata cu recursul sa se fi depus si o cerere de repunere in termen...in acest caz, instnta va judeca cererea de repunere in termen si apoi recursul.
daca recursul a fost trimis prin posta, se ia in considerare data expedierii. deci, e posibil sa fi ajuns la tribunal pe 24, dar sa fi fost depus la posta pe 22, deci sa fie in termen. verificati data postei pe plic, daca s-a trimis recursul prin posta