avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand incepe \"sa curga termenul\" ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand incepe "sa curga termenul" ?

O sentinta cu drept de recurs in 10 zile a "ajuns" la angajator "pe data de 11 noiembrie",data ce "cade" intr-o zi de vineri.Care este prima zi de la care incepe sa "curga termenul? Sambata- 12 noiembrie? Duminica-13 noiembrie ?Daca recursul a fost depus pe 24 noiembrie 'mai este in termen"?Poate termenul" sa curga incepand cu o zi de Sambata"?
Cel mai recent răspuns: aadynna , utilizator 12:23, 27 Noiembrie 2011
recursul depus pe 24 e tardiv
multumesc...inca ceva...data declararii recursului e data de pe site-ul Tribunalului?
Da, in ziua in care se inregistreaza recursul, atunci a fost declarat. Ultima zi a fost 21 nov. Oricum, tardivitatea o constata instanta. Pana atunci, se va da termen de judecata si veti fi citat. Pt orice eventualitate, sa depuneti intampinare ( mentionati si exceptia tardivitatii). Poate exista motive de repunere in termen si atunci recursul nu e tardiv.
arhontele a scris:

O sentinta cu drept de recurs in 10 zile a "ajuns" la angajator "pe data de 11 noiembrie",data ce "cade" intr-o zi de vineri.Care este prima zi de la care incepe sa "curga termenul? Sambata- 12 noiembrie? Duminica-13 noiembrie ?Daca recursul a fost depus pe 24 noiembrie 'mai este in termen"?Poate termenul" sa curga incepand cu o zi de Sambata"?


Daca hotararea a ajuns la angajator pe data de 11 noiembrie, ultima zi de depunere a recursului este data de 22 noiembrie .. recursul depus pe data de 24 noiembrie este depus tardiv ... totusi in aceste conditii :
- se va invoca exceptia tardivitatii depunerii recursului , daca se constata ca nu exista o cerere de repunere in termen
sau
- daca a exista un motiv temeinic pentru care recursul nu a fost exercitat in termen , atunci exista posibilitatea ca odata cu recursul sa se fi depus si o cerere de repunere in termen...in acest caz, instnta va judeca cererea de repunere in termen si apoi recursul.
daca recursul a fost trimis prin posta, se ia in considerare data expedierii. deci, e posibil sa fi ajuns la tribunal pe 24, dar sa fi fost depus la posta pe 22, deci sa fie in termen. verificati data postei pe plic, daca s-a trimis recursul prin posta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul termenelor calin_andrei calin_andrei Din interpretarea art. 101-104 C.p.c. am anumite dubii in intelegerea curgerii termenelor, respectiv zilele libere in care curg si data postei la documentele ... (vezi toată discuția)
Termen recurs miky_30 miky_30 Buna seara, Am primit comunicarea unei hotarari in litigii de munca ,pe 28 .02.2011.Trebuie sa fac recurs,in termen de 10 zile .Cand expira termenul pentru ... (vezi toată discuția)
Cerere de apel respinsa solov solov buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.am primit hotararea judecatoreasca in data de 17.07.2017 data postei si am depus apelul in data de ... (vezi toată discuția)