Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara

am un proces cu o primarie prin care solicit acesteia sa emita o dispozitie sa imi acorde despagubirea pt imobilul bunicilor mei. imobilul a fost preluat abuziv de catre statul roman.
am contractul de vanzare cumparare prin care bunicii au cumparat casa dar in acesta nu este trecuta suprafata casei si nici din ce material era construita. am cautat si la arhivele statului si la primarie la arhive si nu am gasit nici un document din care sa aflu cu exactitate ce suprafata avea casa si din ce era construita.
IN ACEST CAZ CUM SE FACE EVALOAREA CA SA STIU CE DESPAGUBIRI VOM PRIMI???
pot cere o expertiza chiar daca nu am aceste date?
Solicitati la arhivele nationale judetean sa va elibereze o copie de pe recensamantul agricol pe anul 1941 coroborat cu registrul agricol " situatia gospodariei " in care se gasesc datele necesare dtr-a , daca casa mai exista se poate face expertiza tehnica si stabileste tot ce priveste construirea locuintei , apoi contactati un avocat.
gentianap a scris:

am un proces cu o primarie prin care solicit acesteia sa emita o dispozitie sa imi acorde despagubirea pt imobilul bunicilor mei. imobilul a fost preluat abuziv de catre statul roman.
am contractul de vanzare cumparare prin care bunicii au cumparat casa dar in acesta nu este trecuta suprafata casei si nici din ce material era construita. am cautat si la arhivele statului si la primarie la arhive si nu am gasit nici un document din care sa aflu cu exactitate ce suprafata avea casa si din ce era construita.
IN ACEST CAZ CUM SE FACE EVALOAREA CA SA STIU CE DESPAGUBIRI VOM PRIMI???
pot cere o expertiza chiar daca nu am aceste date?

Conform dispozitiilor Legii nr.10/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si a normelor metodologice de aplicare al actului normativ amintit, daca nu se regasec documente cu privire la acel imobil(terenul aferent constructiei?!), se face o evaluare a pretului plecandu-se de la pretul pietei imobiliare. Despre despagubiri, cu parere de rau... "LA SFANTUL ASTEAPTA..."