Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat pierdut

Nu stiu daca am postat bine dar am si eu o problema. Mi-am pierdut certificatul de nastere si nu stiu cum trebuie sa procedez. Va rog sa imi spune-ti unde sa ma adresez ce acte imi trebuie si cat timp dureaza. Va multumesc.
Trebuie sa va adresati serviciului de stare civila care a eliberat certificatul. In urma cu ceva vreme se elibera pe loc un duplicat pe baza unei cereri si a actului de identitate, insa nu cunosc exact procedura actuala.
George, Avocat
Actele necesare pentru eliberarea unui duplicat dupa certificatul de nastere sunt :
i. cerere tip (de la serviciul Stare Civila - certificate de nastere)
ii. actul de identitate ( buletin, carte de identitate, adeverinta de identitate provizorie pentru cetatenii romani cu domiciliul in tara, cetatenii care nu au acte de identitate vor fi indrumati mai intai sa solicite eliberare actului de identitate, pasaportul-pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sau cetatenilor cetatenii straini ale caror acte de stare civila sunt inregistrate in tara;

Pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civila constituie contraventie de la regimul actelor de stare civila, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat potrivit legii penale sunt considerate infractiuni . Conform Legii 479/2002 amenda este intre 1 si 2 mil. Lei (la primul duplicat se aplica amenda minima).
Documentele se depun la Primaria unde a fost inregistrata nasterea.