Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de vanzare cumparare

Pentru a inregistra in contabilitate un calculator de exemplu pe care l-am adus de acasa cand am infintat firma, ce trebuie sa fac?
Se considera aport de capital in natura in cazul in care Dvs.sunteti asociat la firma infiintata.
Se fac inregistrarile contabile:

456 = 1011(subscrierea capitalului)
214 = 456 (aportul capitalului in natura)
1011=1012 (capital subscris varsat)
Aceste inregistrari le face contabilul firmei.
CrinaV a scris:

Se considera aport de capital in natura in cazul in care Dvs.sunteti asociat la firma infiintata.
Se fac inregistrarile contabile:

456 = 1011(subscrierea capitalului)
214 = 456 (aportul capitalului in natura)

1011=1012 (capital subscris varsat)
Aceste inregistrari le face contabilul firmei.

Raspunsul este valabil in sitiuatia in care acest calculator este metionat in actul constitutiv ca aport la capitalul social

In situatia in care pur si simplu este un calculator adus de acasa si pus la dispozitia societatii cu titlu gratuit inregistrarile contabile sunt urmatoarele:

I In situatia in care valoarea calculatorului este mai mare de 1.800 lei
intrarea in gestiune a calculatorului 214=133 (evaluare la valoarea justa)
amortizarea lunara calculator 6811=2814
subventie din donatii 133 = 7588 ( cu valoarea lunara a amortizarii)

II.In situatia in care valoarea calculatorului este mai mica de 1.800 lei

intrarea in gestiune 303=7588
dare in folosinta 603=303

TEMEI LEGAL

Text extras din: Reglementare 2005 - conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene
53. - 1) L a data intrarii in entitate, bunurile se evalueaza si se inregistreaza in contabilitate la valoarea de intrare, care se stabileste astfel:
a) la cost de achizitie - pentru bunurile procurate cu titlu oneros;
b) la cost de productie - pentru bunurile produse in entitate;
c) la valoarea de aport, stabilita in urma evaluarii - pentru bunurile reprezentand aport la capitalul social;
d) la valoarea justa - pentru bunurile obtinute cu titlu gratuit.
In cazurile mentionate la lit. c) si d), valoarea de aport si, respectiv, valoarea justa, se substituie costului de achizitie.
(2) Prin valoare justa se intelege suma pentru care activul ar putea fi schimbat de bunavoie intre parti aflate in cunostinta de cauza in cadrul unei tranzactii cu pretul determinat obiectiv.

Text extras din: Anexa 2007 - la Ordinul 2.374/2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene
GRUPA 13 ''SUBVENTII PENTRU INVESTITII''
Din grupa 13 ''Subventii pentru investitii'' fac parte urmatoarele conturi:
131 ''Subventii guvernamentale pentru investitii'';
132 ''Împrumuturi nerambursabile cu caracter de subventii pentru investitii'';
133 ''Donatii pentru investitii'';
134 ''Plusuri de inventar de natura imobilizarilor'';
138 ''Alte sume primite cu caracter de subventii pentru investitii''.
Cu ajutorul conturilor din aceasta grupa se tine evidenta subventiilor guvernamentale pentru investitii, împrumuturilor nerambursabile cu caracter de subventii pentru investitii, donatiilor pentru investitii, plusurilor de inventar de natura imobilizarilor si a altor sume primite cu caracter de subventii pentru investitii.
Conturile din aceasta grupa sunt conturi de pasiv.
În creditul conturilor din grupa 13 ''Subventii pentru investitii'' se înregistreaza:
- subventiile pentru investitii, împrumuturile nerambursabile cu caracter de subventii pentru investitii si alte sume de primit cu caracter de subventii pentru investitii (445);
- valoarea imobilizarilor necorporale si corporale primite drept subventii guvernamentale;
- valoarea imobilizarilor necorporale si corporale primite cu titlu gratuit sau constatate plus la inventar.
În debitul conturilor din grupa 13 ''Subventii pentru investitii'' se înregistreaza:
- cota parte a subventiilor pentru investitii trecute la venituri, corespunzator amortizarii calculate (758);
- partea din subventia pentru investitii restituita sau de restituit (512, 462).
Soldul conturilor din aceasta grupa reprezinta subventiile pentru investitii, netransferate la venituri.
Text extras din: Anexa 2007 - la Ordinul 2.374/2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene
Contul 758 ''Alte venituri din exploatare''
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta veniturilor realizate din alte surse decât cele nominalizate în conturile distincte de venituri ale activitatii de exploatare.
În creditul contului 758 ''Alte venituri din exploatare'' se înregistreaza:
- sumele datorate de personal privind debite, salarii, sporuri sau adaosuri necuvenite, avansuri nejustificate (428);
- valoarea despagubirilor, amenzilor si penalitatilor datorate de terti (411, 451, 453, 461);
- cota-parte a subventiilor pentru investitii trecuta la venituri, corespunzator amortizarii înregistrate (131, 132, 133, 134, 138);
- bunurile sau valorile primite gratuit (301, 302, 303, 361, 371, 381, 512, 531);

- bunurile rezultate din dezmembrarea unor imobilizari (301, 302, 303);
- drepturi de personal neridicate, prescrise (426);
- sumele cuvenite unitatii, datorate de catre bugetul statului, altele decât impozite si taxe (448);
- datorii anulate, aferente exercitiului curent (431 la 438, 441, 4423, 446, 447, 448, 462);
- pretul de vânzare al imobilizarilor necorporale si corporale cedate (451, 453, 461).

Management Account, Consultant fiscal
ceea ce mi-ati raspuns e ok insa pe minde m-ar fi interesat mai mult: daca fac un contract de vanzare cumparare iar sa scad din casa cu disp de plata e de ajuns si partea contabila o va rezolva firma de contabilitate care colaboram?
szotyori, utilizator
szotyori a scris:

ceea ce mi-ati raspuns e ok insa pe minde m-ar fi interesat mai mult: daca fac un contract de vanzare cumparare iar sa scad din casa cu disp de plata e de ajuns si partea contabila o va rezolva firma de contabilitate care colaboram?

Pentru ca achizitia calculatorului sa indeplineasca conditiile cerute de legislatie, ar trebui ca respectivul calculator sa fie trecut printr-o consignatie, consignatie care sa iti faca factura de livrare.

Un simplu contract de vanzare cumparare nu este suficient.

Din punct de vedere al argumentelor legale , este prea mult de povestit.