Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestare serviciu asupra unui bun corporal,facturare UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestare serviciu asupra unui bun corporal,facturare UE

Firma A,persoana juridica ,impozabila inregistrata in scopuri de tva in Germania ,vinde unei firme B din Romania un echipament.Punerea in functiune si asistenta tehnica este facuta de o alta firma C din Romania ,persoana impozabila inregistara in scopuri de tva.Pentru aceste servicii ,firma C factureaza catre firma A ,servicii de consultanta si asistenta tehnica .Se factureaza cu tva sau fara?
serviciile se incadreaza la art. 133, alin 2 din codul fiscal si se factureaza fara TVA, raportandu-se in decl. 390Vies.
firma din romania trebuie sa fie inscrisa in ROI pentru a putea presta astfel de servicii.