Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cabinet medical individual (CMI) vs SRL?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cabinet medical individual (CMI) vs SRL?

Buna ziua,

Va scriu deoarece nu stiu care este statutul unui cabinet medical individual. Daca sa presupunem ca se cumpara un imobil pe numele unui C.M.I. si medicul (proprietarul CMI-ului) decedeaza,ce se intampla cu imobilul intrucat CMI-ul nu se poate mosteni?

Daca este SRL, se mostenesc partile sociale si imobilul ramane in proprietatea SRL-ului.
Platiti taxele si impozitele si luati imobilul pe persoana fizica.Nu va complicati.
Problema este ca Primaria nu vinde cabinetul decat catre CMI. Poate ulterior CMI-ul sa il vanda catre o pers. fizica sau catre o firma?
Si totusi....ce se intampla cu bunurile dupa un CMI daca medicul moare? Raman statului?
legal SRL este recomandat dar de ce se vand doar pe CMI nu este legal . UN PFA, CMI se radiaza la decesul TITULARULUI.
afaceriiolden, utilizator
Si daca acel CMI detine un spatiu pe numele lui, ce se intampla cu bunul?