avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cabinet medical individual (CMI) vs SRL?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cabinet medical individual (CMI) vs SRL?

Buna ziua,

Va scriu deoarece nu stiu care este statutul unui cabinet medical individual. Daca sa presupunem ca se cumpara un imobil pe numele unui C.M.I. si medicul (proprietarul CMI-ului) decedeaza,ce se intampla cu imobilul intrucat CMI-ul nu se poate mosteni?

Daca este SRL, se mostenesc partile sociale si imobilul ramane in proprietatea SRL-ului.
Cel mai recent răspuns: vasilemb , utilizator 13:08, 5 Decembrie 2011
Platiti taxele si impozitele si luati imobilul pe persoana fizica.Nu va complicati.
Problema este ca Primaria nu vinde cabinetul decat catre CMI. Poate ulterior CMI-ul sa il vanda catre o pers. fizica sau catre o firma?
Si totusi....ce se intampla cu bunurile dupa un CMI daca medicul moare? Raman statului?
legal SRL este recomandat dar de ce se vand doar pe CMI nu este legal . UN PFA, CMI se radiaza la decesul TITULARULUI.
Ultima modificare: Duminică, 4 Decembrie 2011
afaceriiolden, utilizator
Si daca acel CMI detine un spatiu pe numele lui, ce se intampla cu bunul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cabinet medical cumparat pe cmi vasilemb vasilemb Buna ziua, Un medic stomatalog a cumparat de la Primarie cabinetul medical pe CMI. Primaria nu a dorit sa-l vanda decat CMI-ului, intrucat contracul de ... (vezi toată discuția)
Încheierea unui contract de prestãri servicii între un c.m.i. ºi o unitate sanitara aditzaabm aditzaabm Este legal contractul de prestări servicii încheiat între un C.M.I.(ex. CMI-psihiatrie) şi o unitate sanitara publică ?Medicul titular al CMI-ului să ... (vezi toată discuția)
Probleme cmi liviu1969 liviu1969 Am un CMI infiintat in 2016 fara probleme: - contract de comodat - spatiul respectiv este al unei colege - am platit toate taxele (1500 + 300 + etc...) si ... (vezi toată discuția)