Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Publicare fotografie fara acordul autorului
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Publicare fotografie fara acordul autorului

Pot actiona in instanta detinatorii unui site care mi-au preluat/postat o fotografie fara a-mi cere acordul (drept de autor al respectivei imagini)? As avea castig de cauza sau nu?
Mentionez faptul ca fotografia e realizata cu aparatul propriu si editata in photoshop, expusa pe un blog personal; nu sunt eu subiectul din acea fotografie, ci doar am realizat-o; detin atat originalul, cat si prelucrarea ps, in format electronic.
Putin cam greu de dovedit daca aceasta nu detine elemente de natura personala care ar putea sa va aduca prejudicii personale. In cazul in care aceasta este de modul general... nu prea puteti face dovada intaietatii cu cea din calculator decat daca ati detine un negativ al acesteia si nu fotografia digitala.
Puteti face insa dovada ca sunteti primul utilizator al acesteia coreland data postarii in blogul dumneavoastra cu data aparitiei in siteul mentionat... iar acestia probabil nu ar face altceva decat sa o stearga din site la cererea dumneavoastra, deoarece trebuia cel putin personalizata intr-un anumit fel (parafa, semnatura electronica, baner, etc.) pentru a dovedi "dreptul de autor".
Ar trebui insa sa va securizati mai bine blogul. Exista metode de a preintampina copierea si salvarea fotografiilor afisate.
Insurance Logistics Team, Consultant asigurari
InsuranceLogistics a scris:

Putin cam greu de dovedit daca aceasta nu detine elemente de natura personala care ar putea sa va aduca prejudicii personale. In cazul in care aceasta este de modul general... nu prea puteti face dovada intaietatii cu cea din calculator decat daca ati detine un negativ al acesteia si nu fotografia digitala.
Puteti face insa dovada ca sunteti primul utilizator al acesteia coreland data postarii in blogul dumneavoastra cu data aparitiei in siteul mentionat... iar acestia probabil nu ar face altceva decat sa o stearga din site la cererea dumneavoastra, deoarece trebuia cel putin personalizata intr-un anumit fel (parafa, semnatura electronica, baner, etc.) pentru a dovedi "dreptul de autor".
Ar trebui insa sa va securizati mai bine blogul. Exista metode de a preintampina copierea si salvarea fotografiilor afisate.

Va multumesc pt. raspuns.
Am trimis mai multe mesaje site-ului respectiv (pe adresa de contact), solicitand sa-mi fie stearsa fotografia: nici un raspuns, poza este tot acolo.

Totusi, nu inteleg cum imaginile mele salvate in format electronic nu pot constitui o dovada clara cum ca pozele respective au fost realizate de mine cu aparatul foto personal... au la baza exif-ul prin care se vede concret atat data efectuarii pozei, cat si informatiile despre aparatul foto folosit (pe care inca il detin).

Inafara de aspectul mentionat mai sus, in poza respectiva sunt palmele mele, cu inelele pe care si acum le mai port. Deci inca o dovada clara ca respectiva poza a fost realizata cu propriul meu aparat foto.
Intr-adevar, a fost realizata de sotul meu (nu de mine personal), insa detinatorii site-ului nu au avut niciodata nici aparatul meu, nici formatul electronic al pozei respective. Deci au obtinut-o in mod fraudulos totusi, prin copierea de pe blogul meu.
Toate dovezile pe care le am chiar nu pot constitui un "drept de autor"???

Nu cred ca ma pot lega de "elemente de natura personala care ar putea sa va aduca prejudicii personale" (desi fiind palmele mele, normal ca sunt de natura personala), deoarece fotografia exista pe blogul meu, fiind publica (ar insemna ca singura mi-am adus prejudicii personale prin publicarea ei).

Blogul meu este un grup de yahoo (deschis de mine - group owner, nu are nimeni acces la administrarea lui, implicit nici la pozele postate), astfel incat nu are posibilitati tehnice de a proteja fotografiile postate.

ioanon, utilizator
Daca sustineti ca ...
Blogul meu este un grup de yahoo (deschis de mine - group owner, nu are nimeni acces la administrarea lui, implicit nici la pozele postate), astfel incat nu are posibilitati tehnice de a proteja fotografiile postate.

...atunci cum au reusit sa ia fotografia.

V-am indicat ca daca puteti face dovada intr-un anumit fel a "dreptului de autor" si a intaietatii pulibcarii acesteia atunci puteti sa ii actionati in instanta.
Va recomand sa va consultati cu un avocat pentru toate aceste demersuri.... insa in principiu costurile ar fi "din punctul meu de vedere" mult prea mari pentru o simpla poza care nu poate aduce niciun prejudiciu imaginii personale sau prin folosirea ei.
InsuranceLogistics a scris:

Daca sustineti ca ...
Blogul meu este un grup de yahoo (deschis de mine - group owner, nu are nimeni acces la administrarea lui, implicit nici la pozele postate), astfel incat nu are posibilitati tehnice de a proteja fotografiile postate.

...atunci cum au reusit sa ia fotografia.

V-am indicat ca daca puteti face dovada intr-un anumit fel a "dreptului de autor" si a intaietatii pulibcarii acesteia atunci puteti sa ii actionati in instanta.
Va recomand sa va consultati cu un avocat pentru toate aceste demersuri.... insa in principiu costurile ar fi "din punctul meu de vedere" mult prea mari pentru o simpla poza care nu poate aduce niciun prejudiciu imaginii personale sau prin folosirea ei.

Asa cum am precizat, blogul (grupul yahoo) NU are posibilitati tehnice de a proteja fotografiile postate. Astfel, oricine poate da un simplu copy-paste pe imagini si sa le salveze in calculatorul propriu.

Imaginea prezinta efectele pozitive aparute in urma unei interventii chirurgicale. Site-ul a atasat-o unui articol medical care prezinta alte tipuri de tratamente, facand reclama unui medic care nu efectueaza acel gen de interventie chirurgicala.
Blogul meu (grup yahoo) l-am deschis tocmai pentru a oferi informatii despre acel gen de interventie chirurgicala.
Aveti dreptate cu faptul ca poate nu merita efortul financiar in cazul unui proces, insa ma deranjeaza enorm faptul ca acel site imi foloseste fotografia pentru a-si face reclama sau mai bine zis, pentru a-si face mai interesante articolele.

Ce aveam nevoie sa stiu, era daca as avea sanse de castig intr-un eventual proces; asta inainte de a ma adresa unui avocat si a achita costurile aferente unei consultante juridice.

ioanon a scris:

Inafara de aspectul mentionat mai sus, in poza respectiva sunt palmele mele, cu inelele pe care si acum le mai port. Deci inca o dovada clara ca respectiva poza a fost realizata cu propriul meu aparat foto.
Intr-adevar, a fost realizata de sotul meu (nu de mine personal), insa detinatorii site-ului nu au avut niciodata nici aparatul meu, nici formatul electronic al pozei respective. Deci au obtinut-o in mod fraudulos totusi, prin copierea de pe blogul meu.
Toate dovezile pe care le am chiar nu pot constitui un "drept de autor"???

Nu cred ca ma pot lega de "elemente de natura personala care ar putea sa va aduca prejudicii personale" (desi fiind palmele mele, normal ca sunt de natura personala), deoarece fotografia exista pe blogul meu, fiind publica (ar insemna ca singura mi-am adus prejudicii personale prin publicarea ei).

Blogul meu este un grup de yahoo (deschis de mine - group owner, nu are nimeni acces la administrarea lui, implicit nici la pozele postate), astfel incat nu are posibilitati tehnice de a proteja fotografiile postate.

1. Despre copiere si protectie. O sa ma limitez la concluzie: daca o imagine digitala a fost la un moment dat afisata sau continua sa fie afisata prin intermediul unui site, nu puteti impiedica copierea ei. Trebuie sa intelegeti ca o imagine afisata pe un monitor este o imagine deja descarcata (adica se afla in cache-ul browserului care a accesat situl). Exista mai multe moduri / grade de protectie impotriva copierii, insa din pacate nici unul dintre acestea nu rezista unui utilizator cu o oarecare experienta. Exact ca si in cazul lacatelor / incuietorilor: acestea sunt pentru oameni cinstiti.

2. Despre proprietate si dovada proprietatii. Din punctul meu de vedere, in cazul Dvs lucrurile sunt destul de clare.
a. Cand lucrurile nu sunt la fel de clare, se pot folosi cu un oarecare succes marcaje digitale. Ca explicatie in cuvinte foarte simple - fisierul imagine este "amprentat" cu un marcaj digital 'invizibil' care atesta ca Dvs sunteti proprietarul imaginii; a nu se confunda cu watermarkingul, care este un marcaj explicit. Totusi, cand spun "un oarecare succes" trebuie sa intelegeti ca si aceste marcaje digitale pot fi alterate (partial sau total) daca imaginea protejata este modificata prin prelucrari ulterioare.
b. Fisierul imagine poate fi folosit ca vehicul (carrier) pentru un alt fisier, care la randul lui poate contine date despre exiful originalului si, de exemplu, numele autorului. Mai mult decat atat, fisierul guest poate fi criptat, astfel incat doar autorul il poate accesa. Din pacate - sau din fericire - putina lume se gandeste la o astfel de utilizare a maskingului.

3. Despre drept de autor si drepturi de utilizare. Daca expuneti pe un site imagini digitale pentru care pretindeti drepturi de autor, trebuie sa publicati si un set de norme de utilizare, in care specificati explicit daca copierea si / sau afisarea pe uin alt website sunt sau nu permise, si daca sunt permise, care sunt limitele acestor permisiuni.

4. Daca nu primiti raspuns de la detinatorii sitului, luati legatura cu compania care ofera gazduire acelui sit. Webmasterii sunt in general receptivi la astfel de plangeri.

5. Daca vi se solicita sa dovediti dreptul de proprietate, in nici un caz nu oferiti altcuiva drept dovada fisierul imagine original. Daca ajungeti la o asemenea faza a "ostilitatilor", postati aici si o sa incerc sa va asist in continuare. Probabil ca nu va intereseaza in primul rand sa ii dati in judecata pe cei care au publicat imaginea fara acordul Dvs, ci doar sa ii determinati sa elimine imaginea respectiva de pe site.