Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare salariati

care este numarul maxim de salariati care poate fi disponobilizat pentru a nu fi considerata disponibilizare colectiva?
Ce inseamna concedierea colectiva:

ART. 68 din Codul Muncii
(1) Prin concediere colectivã se înţelege concedierea, într-o perioadã de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui numãr de:
a) cel puţin 10 salariaţi, dacã angajatorul care disponibilizeazã are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;
b) cel puţin 10% din salariaţi, dacã angajatorul care disponibilizeazã are încadraţi cel puţin 100 de salariaţi, dar mai puţin de 300 de salariaţi;
c) cel puţin 30 de salariaţi, dacã angajatorul care disponibilizeazã are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.
(2) La stabilirea numãrului efectiv de salariaţi concediaţi colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul şi acei salariaţi cãrora le-au încetat contractele individuale de muncã din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fãrã legãturã cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri.
eleodor-popescu a scris:

care este numarul maxim de salariati care poate fi disponobilizat pentru a nu fi considerata disponibilizare colectiva?

a) cel mult 9 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;

b) cel mult 29 de salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.