Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj bunuri comune-apel devolutiv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj bunuri comune-apel devolutiv

Am avut un proces de partaj bunuri comune in care s-au impartit doua imobile fondul s-a judecat s-a dat sentinta instanta atribuindu-mi mie 90 la suta dintr-un imobil si lui 10 la suta , iar celalalt imobil s-a impartit 50 cu 50 avand in vedere acest lucru s-a facut o expertiza in care s-au dat trei variante d elotizare eu optand pentru a treia varianta cu sulta minima catre mine a fost si paratul intrebat pentru ce varinta opteaza dar foarte nervos si nemultumit a zis ca el nu opteaza pentru nimic asa deci instanta da sentinta definitiva doar cu drept de recurs mie atribuindu-mi un imobil si lui pe celallt dar cu sulta catre mine. Evident paratul face recurs si culmea isi angajeaza avocata in recurs , mentionez ca noi ambele parti la fond nu am avut aparator. Cand am vazut ca si-a luat avocata am luat sie u nemafiind sigura ca ma pot apara in acest caz. Cand a venit ziua infatisarii avocata mea a adus argumentele forte ca sentinta este temeinica si legala si am scapat de casare , dar din cauza faptului ca masa partajabila a fost peste un miliard instanta de recurs recalifica judecata in apel devolutiv administrand noi probe cu martori si inscrisuri si da evident un nou termen.

- mentionez ca paratul al fond nu a avut probe suficiente ca a contribuit mai mult la dobandirea bunurilor
- unul dintre imobile ne-a fost vandut d ebunicul meu patern si instanta de fond a avut voie sa dea apreciativ catre mine cea mai mare cota parte(atat avocata lui cat si el nu vor sa priceapa ca acest lucru nu s epoate schimba.
minora rezultata din casatorie a fost crescuta numai d emine si d eparintii mei el neavand serviciu pt el munca este grea.
a avut un loc d emunca doar 3 luni si in urma acestui fapt a facut un credit pe care a incercat sa mi-l puna in spate la fond dar nu a reusit pentru ca nu a dovedit destinatia creditului.
pretinde ca i-am furat eu o suma de bani pentru care iarasi nu are probe.
pretinde ca imobilul care s-a dat 50 cu 50 mi s-au dta mie ilegal cei 50 la suta el afirmand ca la dobandirea bunului mama lui a dat la schimb o casa situata undeva la tara dar nici la acest lucru nu a adus probe iar pe rolul acelui imobil figureaza tot mama lui deci nu a fost instrainat.
in acest recurs-pel dveolutiv cum s-a calificat de catre domnii judectori domnul parat cere sa i se atribuie 50 la suta din imobilul vandut de bunicul meu patern si imobilul celalt sa i se de alui intreg el neavand nici o dovada nici scrisa nici martori acum mai mult ca sigur va incerca sa aduca martor mincinos. Eu deja am martor si probe noi cu inscrisuri.

Ce sanse legale ar avea acest domn parat sa se modifice sentinta in parte pentru ca in tot ma indoiesc ca se va putea.
Multumesc
Soarta procesului depinde de probele care vor fi administrate.
Nu putem emite pareri cu privire la solutia care va fi pronuntata, intrucat nu cunoastem in amanunt aspectele spetei.
cum adica instanta a impartit un bun cu 90% si 10 % iar altul cu 50% / 50%
hotararea este nelegala in opinia mea, instanta avand obligatia sa imparta potrivit prezumtiei de 50 % cu 50 % cu exceptia cazului in care una din parti cere cota majorata la domandirea bunurilor, repectiv in speta dvs sa fi solicitat acest lucru..
altfel, instanta trebuia sa se pronunte pe calitatea de coproprietar, pe intinderea masei si pe COTA de contributie pe care o aveti la dobandirea celor doua imobile.
abia apoi facea un total, forma loturi si atribuia ce si cui se cuvenea..
cota nu se stabileste pe bun ci pe masa de impartit
zic si eu
ContSters230219, utilizator
Alimanescu George a scris:

Soarta procesului depinde de probele care vor fi administrate.
Nu putem emite pareri cu privire la solutia care va fi pronuntata, intrucat nu cunoastem in amanunt aspectele spetei.

Am inteles ca apelul devolutiv este limitat eu om de rand trebuie sa il vad ca pe o instanta de fond dar se judeca si pe probele administrate la fond eu asa am inteles.
eucivilavocat a scris:

cum adica instanta a impartit un bun cu 90% si 10 % iar altul cu 50% / 50%
hotararea este nelegala in opinia mea, instanta avand obligatia sa imparta potrivit prezumtiei de 50 % cu 50 % cu exceptia cazului in care una din parti cere cota majorata la domandirea bunurilor, repectiv in speta dvs sa fi solicitat acest lucru..
altfel, instanta trebuia sa se pronunte pe calitatea de coproprietar, pe intinderea masei si pe COTA de contributie pe care o aveti la dobandirea celor doua imobile.
abia apoi facea un total, forma loturi si atribuia ce si cui se cuvenea..
cota nu se stabileste pe bun ci pe masa de impartit
zic si eu

Da pentru ca paratul nu a avut un loc de munca si l-am intretinut eu asta una si doi cel care mi-a vandut imobilul impartit 90 cu 10 a fost bunicul meu patern iar conform legii o instanta are voie apreciativ sa atribuie.
In admiterea in principiu a dat un total dupa care a cerut expertiza si da am cerut eu cota cea mai mare avand in vedere probele administrate de mine, probe care au dus la aceasta solutie.
Ce sa ii dea lui daca el nu a avut contributie majoritara cu nimic in loc sa zica mersi ca conform variantei cu sulta minima catre mine a ramas cu un imobil intreg el vrea tot si eu si copilul lui pe strada, totusi.....

raluca32 a scris:

Am inteles ca apelul devolutiv este limitat eu om de rand trebuie sa il vad ca pe o instanta de fond dar se judeca si pe probele administrate la fond eu asa am inteles.

Da, apelul se va judeca atat in raport de probele administrate la fond, cat si de probele noi administrate in calea de atac.