avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine face punerea in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine face punerea in posesie

Buna ziua,
Cu tot respectul am si eu o nelamurire: am un teren obtinut cu titlu de cumparare in 2005.La data cumpararii nu am cerut identificare lui.Acum i-a venit randul si ce sa vezi.Cand s-a facut intabularea primului proprietar s-a facut greseala,pe desenul facut de topograf s-au trecut cotele bine ,insa s-a gresit la inmultire,injumatatindu-se terenul.Ce se mai poate face acum?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihaela Hornea , Avocat 21:23, 20 Decembrie 2011
Incercati sa vorbiti cu topometrul cadastrist sa va faca rectificarea cartii funciare.
Daca nu se poate prin Oficiul de Cadastru va trebui sa cereti rectificarea prin instanta de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferente intre cadastru si cartea funciara Ariana2003 Ariana2003 Buna ziua. Probleme carte funciara. Parintii mei vor sa vinda casa de proprietate. Cum se pot rezolva anumite diferente intre cadastru si cartea funciara. Pe ... (vezi toată discuția)
Cadastru Cristian Fara Cristian Fara In Transilvania, la intabularea in CF nedefinitiva a imobilelor intravilan , OCPI (Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara) cere ... (vezi toată discuția)
Intrebare urgenta cadastru! am facut cadastrul unui teren + casa ... danutza33 danutza33 Intrebare urgenta cadastru! Am facut cadastrul unui teren + casa acum vreo 20 ani ca urmare a succesiunii dupa decesul unuia dintre parinti. Nu aveam ... (vezi toată discuția)