Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ce pot face?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ce pot face?

Ce pot face in urmatoarea situatie? Am contestat un proces de evaluare pentru ca oferta mea a fost declarata neconforma in mod nejustificat. Dupa ce CNSC a solutionat favorabil contestatia a obligat autoritatea sa reia evaluarea. Dupa evaluare decizia lor a fost ca prima data. Si tot asa de 3 ori. Practic ei dau copy/paste la PV de evaluare mostre iar eu la contestatie.
Ce variante avem in aceasta situatie? Practic autoritatea contractanta ne sfideaza atat pe noi cat si CNSC care de 3 ori mi-a dat raspuns favorabil iar ei fac tot ce vor.
pana la urma de pierdut pierde autoritatea contractanta pentru ca nu finalizeaza procesul de achizitie publica... in plus, puteti depune plangere impotriva persoanelor ce fac parte din comisie
Conform OUG 34/2006 deciziile CNSC sunt obligatorii pentru autoritatea contractanta.
Art. 280 - (3) Decizia Consiliului este obligatorie pentru părţi, contractul de achiziţie publică încheiat cu nerespectarea deciziei Consiliului fiind lovit de nulitate absolută.

Nu mai dati copy/paste !

In contestatiile emise de CNSC exista o motivatie a deciziei. Din cate cunosc, in toate Deciziile CNSC se specifica undeva la urma motivatiei: reluarea procedurii si emiterea actului contestat cu respectarea celor cuprinse in motivarea Deciziei.

Faceti in cotinuare contestatie, iar in cuprins precizati ca au mai fost emise 3 Decizii CNSC, care nu au fost puse in aplicare, intrucat desi s-a emis un alt act acesta nu a fost emis cu respectarea celor din motivatie. Solicitati totodata CNSC sa ia masuri legale contra AC, conform art.278, alin.3 din OUG 34, intrucat aceasta nu respecta Deciziile CNSC.

Puteti deasemenea solicita interventia ANRMAP, care are obligatia de a monitoriza achizitia respectiva, in temeiul art. 279, alin.5 din OUG 34.
vlad nicolae a scris:

Nu mai dati copy/paste !

In contestatiile emise de CNSC exista o motivatie a deciziei. Din cate cunosc, in toate Deciziile CNSC se specifica undeva la urma motivatiei: reluarea procedurii si emiterea actului contestat cu respectarea celor cuprinse in motivarea Deciziei.

Faceti in cotinuare contestatie, iar in cuprins precizati ca au mai fost emise 3 Decizii CNSC, care nu au fost puse in aplicare, intrucat desi s-a emis un alt act acesta nu a fost emis cu respectarea celor din motivatie. Solicitati totodata CNSC sa ia masuri legale contra AC, conform art.278, alin.3 din OUG 34, intrucat aceasta nu respecta Deciziile CNSC.

Puteti deasemenea solicita interventia ANRMAP, care are obligatia de a monitoriza achizitia respectiva, in temeiul art. 279, alin.5 din OUG 34.

Intradevar se specifica.
Intre timp am facut cea de-a 3-a contestatie si am precizat de cele 2 anterioare. Voi tine cont de sfatul dvoastra la urmatoarea contestatie care mai mult ca sigur va trebui sa o fac.
Defapt ei nu pierd nimic. Atata vreme cat licitatia este contestata ei au dreptul sa achizitioneze pe vechiul contract sau prin achizitie directa. Si ghici cine a castigat contractul anul trecut? Cei pe care ii vor castigatori si acum.
vlad nicolae, moderator
Achizitia suplimentara nu se poate face decat prin act aditional la vechiul contract +NFPA(art.122c) sau 252c). Achizitia directa nu se poate deoarece inseamna fragmentarea contractului si a achizitiei din PAAP. Daca aveti certitudini in acest sens, puteti sesiza si ANRMAP.