avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Retele sociale ca probe juridice
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Retele sociale ca probe juridice

Buna ziua. Pot fi considerate probe dpdv civil sau penal pozele postate pe Facebook sau alte retele sociale?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:44, 13 Ianuarie 2012
Este prezumat ca el a postat.Aceasta este regula.Oamenii nu posteaza unii pentru alti...ca regula,ci ca exceptie.
De aceea poate dovedi ca nu el a postat.

In cadrul unui proces se pot dovedi multe lucruri...evident daca au legatura cu cauza si au relevanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire cu privire la difuzarea de material cu caracter personal BEmanuel87 BEmanuel87 Buna ziua. Asist la un gen de scandal-circ pe care mi-l imputa un utilizator al internetului care activeaza in aceeasi comunitate cu mine. Am primit la un ... (vezi toată discuția)
Legislatie internet radumir radumir Buna ziua, Situatia este in felul urmator : exista un blog functional. Posturile sunt compuse din informatii si poze preluate de pe site-uri de ... (vezi toată discuția)
Dreptul fotografului asupra pozelor ionicapacoste ionicapacoste Buna. Vreau sa fac o sedinta foto nud. Vreau sa am dreptul sa public acele poze pe site ul personal, pe alte site uri de fotografie si nu numai. Modelul va fi ... (vezi toată discuția)